Eşi, Trump'ı 3 adım geriden takip etti

Eşi, Trump'ı 3 adım geriden takip etti.26948
  • Giriş : 20.05.2017 / 13:08:00
  • Güncelleme : 20.05.2017 / 13:06:12

Eşi, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ı 3 adım geriden takip etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Donald Trump, ilk yurt dışı seyahatini Suudi Arabistan'a yaptı. Başkan Trump'ın eşi Melanie Trump giydiği kapalı kıyafeti ile dikkat çekerken Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ı 3 adım geriden takip etti.

SEÇİM kampanyasında Rusya etkisine dair iddiaları soruşturan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey’yi ani bir kararla görevden almasının yol açtığı “Adaleti mi engelliyor” sorularının artmasıyla zor günler geçiren ABD Başkanı Donald Trump, ilk yurtdışı turuna çıkıyor. Trump’ın ilk durağı petrol devi Suudi Arabistan. Bugün ve yarın Riyad’da temaslarda bulunacak Trump burada ayrıca çeşitli Arap ülkeleri temsilcilerine hitaben de bir konuşma yapacak.

Trump Türkiye saati ile 10.10 sularında Riyad'a indi. Trump'ı Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud havalimanında kırmızı halıyla karşıladı.

55 ÜLKEYE SESLENECEK

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Suudi Arabistan turunda Trump’ın üç zirveye katılmasının beklendiğini yazdı. İlki ABD Başkanı ile Suudi Kralı Selman arasında olacak. Daha sonra Trump, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşan Körfez ülkelerinin liderleriyle bir araya gelecek. Sonrasında da 55 Müslüman ülkeden devlet ve hükümet başkanları ile temsilcilere hitap edecek. Davetli ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. 

BEŞİR GİTMİYOR

İran ve Suriye ise davetliler arasında yok. NYT, davetliler arasında Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (ICC) insanlığa karşı suç işlemekle suçlanan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in de olduğuna dikkat çekti. Ancak Sudan’ın resmi SUNA ajansı Beşir’in “kişisel sebeplerden” ötürü bu toplantıya katılmayacağını bildirdi. 

HAHAMDAN ÖZEL İZİN

Trump’ın ilk yurtdışı turuna neredeyse Beyaz Saray ekibinin tamamı eşlik edecek. First lady Melania Trump ile kızı Ivanka Trump da Başkan’ın yanında olacak. Ivanka Trump, kadın hakları sorunları ve ekonomik konularla ilgili yuvarlak masa toplantılarına katılacak. Politico sitesine konuşan bir Beyaz Saray yetkilisine göre Ivanka Trump ve Yahudi kocası, Trump’la birlikte uçmak için hahamdan özel izin aldı. Yahudilikte hayati bir durum söz konusu olmadığı sürece Şabat günü (cuma güneşin batışıyla başlar) uçmak yasak. Trump, Suudi Arabistan ziyaretinden sonra İsrail, Vatikan ve NATO zirvesi için Brüksel’e geçecek.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*