"Eşim doğumdan 4 saat sonra neden öldü"

  • Giriş : 27.02.2008 / 14:52:00

İzmir'de 22 yaşındaki Vesile Ergün, evliliğinin üçüncü yılında ilk çocuğuna hamile kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşık bir ay önce SSK Ege Doğumevi Kadın Hastalıkları Eğitim Hastanesi'nde normal doğum yapan Ergün, bebeği Azra Nur'u dünyaya getirdikten yaklaşık 4 saat sonra hayatını kaybetti. Genç yaştaki eşini kaybeden Emin Ergün ise şimdi kızına hem annelik hem babalık yapıyor. Eşinin hamilelik döneminin sıkıntısız geçtiğini ve kontrollerinin devamlı yapıldığını belirten Ergün, ölümde doğumda görevli hastane personelinin ihmali olduğunu düşünüyor. Hastane tarafından kendilerine ölüm sebebinin hâlâ açıklanmadığını belirten Ergün, suç duyurusunda bulunduklarını ve sonuna kadar takipçisi olacaklarını kaydetti. Hastane Başhekimi Op. Dr. Şivekar Tınaz ise Vesile Ergün'ün ölümüne kendilerinin de çok üzüldüğünü ancak herhangi bir ihmal ve acemilik olmadığını belirtti.

Emin ile Vesile Ergün, çifti yaklaşık üç yıl önce mutlu bir evlilik yaparak çocuk sahibi olmaya karar verdi. İlk çocuğuna hamile kalan Vesile Ergün, üç ay boyunca rutin kontrollerini özel bir hastanede yaptırdı. Hamileliğinin son altı ayında SSK Ege Doğumevi Kadın Hastalıkları Eğitim Hastanesi'ne giden Ergün'ün hamileliği doğum yapacağı güne kadar sıkıntısız devam etti. 20 Ocak tarihinde sancısı tutan Ergün, saat 19.00 sıralarında ailesi tarafından sözkonusu hastaneye götürülerek doğuma alındı. Merak ve heyecanla beklemeye başladıklarını anlatan Emin Ergün, "Saat 23.00 sıralarında doğumun olduğunu öğrendik. 'Normal doğum oldu, hiçbir problem yok, gözünüz Aydın.' dediler. Saat 01.00'e doğru taze kana ihtiyaç olduğunu söylediler. İlk kanı, hastanede görevli bir doktor ve orada bekleyen hasta yakınlarından biri verdi. Biz de yakınlarımızdan üç ünite kan bulduk. Bu kan saat 03.00'e kadar yeter dediler ancak daha sonra beni yukarıya çağırarak orada yapacak bir şey olmadığı, hastayı Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk etmek zorunda olduklarını söylediler." dedi.

Eşinin saat 02.15 sıralarında cankurtaranla sevk edildiğini anlatan acılı eş, "Cankurtaranda kalp masajı yapıyorlardı. Hastaneye vardıktan sonra oradaki doktorlar, 10-15 dakika sonra dışarıya çıktı ve bize, 'Elimizden geleni yapıyoruz ama her şeye hazırlıklı olun. Hastanemize geldiğinde kalbi durmuştu.' dediler. Kısa bir süre sonra da ölüm haberini aldık." şeklinde konuştu.

Eşinin cenazesini teslim almaya gittiklerinde olayın adli vaka olarak değerlendirildiğini ve savcı tarafından otopsi istendiğini öğrendiklerini anlatan Ergün, ölüm sebebini bilmediklerini ancak doktor hatasından şüphelendiklerini söyledi. Otopsi sonucunu beklediklerini ve buna göre her türlü kanuni haklarını arayacaklarını ifade eden Ergün, savcılığa eşinin ölümüyle ilgili suç duyurusunda bulunduklarını da belirtti. Doğduğu gün annesini kaybeden çocuğuyla hiç beklemedikleri bir anda yalnız kaldıklarını söyleyen Ergün, "En mutlu günümüzde en büyük acıyı yaşadık. Çocuğumu her gördüğümde eşim aklıma geliyor. Hayatını kaybetmesinde hatası olan biri varsa cezalandırılmasını istiyorum." dedi. Gelininin hayatını kaybetmesinden dolayı büyük üzüntü yaşayan Osman Ergün de konunun ayrıntılı bir şekilde araştırılması için Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a mektup gönderdiğini ve gereken her şeyi yapacaklarını belirtti.

Hastanede yetkilileri ise olayda herhangi bir ihmalin sözkonusu olmadığını savundu. Kadın doğum uzmanı olan Başhekim Op. Dr. Tınaz, "Elimizden geleni yaptığımıza inanıyorum. İhmal ve acemilik sözkonusu değil. Ekipman eksikliğimiz yok. Hattâ daha iyisi yapılır diye Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Ölüm sebebi kesin olarak belli değil, biz de otopsi sonucunu bekliyoruz. Doğum normal bir şekilde olduktan 45 dakika sonra hastanın tansiyonu aniden düşmüş. Kanın pıhtılaşma sisteminin bozulması sebebiyle kanamanın durdurulamadığını tahmin ediyoruz. Engel olamadığımız bir durum." şeklinde konuştu.

Çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen doğumlarda bu tür olayların yaşanabileceğini ifade eden Tınaz, Sağlık Bakanlığı'nın anne ölümlerini çok yakından takip ettiğini, bu konuyla ilgili de gerekli mercilerin takibat yaptığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious