Eşim katillerinden nefret etmiyordur

Eşim katillerinden nefret etmiyordur.44938
  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

O Hz.İsa’nın söylediği ’Tanrım sen onları bağışla çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar’ sözlerine inanıyordu”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saldırıda ölen Alman Tilma Geske’nin cenazesi, Malatya’da Hristiyan mezarlığı olmadığı için Kiltepe Mahallesi’ndeki Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze törenine Geske’nin eşi ve çocuklarının yanı sıra çevre illerde bulunan ve Almanya’dan gelen Hristiyanlar da katıldı. Suzanne Geske, Deutsche Welle (DW) radyosuyla yaptığı röportajda, “Eşim ölürken bile katillerinden nefret etmemiştir. O Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği anda söylediği ’Tanrım sen onları bağışla çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar’ sözlerine inanıyordu” dedi.

Türkiye AB’ye girmeli

Geske, Türkiye’nin AB yolunda hala desteklenmesi gerektiğine inanıp inanmadığının sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Mutlaka. Düşünce tarzı biraz değişmeli, kağıda dökülen yasalar uygulanmalı, ancak Türkiye’de yaşadığımız 10 yıl içinde birçok şeyin değiştiğini gördük. Çocuklarımla Malatya’da yaşamaya devam edeceğim.”

Ailesi cenazesine katılmayacak

Hayatını kaybedenlerden Necati Aydın’ın ağabeyi Hatem Aydın, İzmir’den önceki akşam Malatya’ya geldi ve kardeşinin cenazesini istedi. Ancak, yasal olarak cenazeyi eşinin alabileceği söylendi. Buna çok kızan Hatem Aydın, “Cenazesi Hristiyan adetlerine göre gömülecek. Törene aile olarak katılmayacağız” dedi.

‘Pastör’ koruma istedi

Aydın, eşi Şemsa Aydın’ın isteği üzerine bugün İzmir’de Protestan Baptist Kilisesi’ndeki töreninin ardından, Hristiyan mezarlığında toprağa verilecek. Töreni yönetecek olan ‘Pastör’ ünvanlı Ertan Çevik, huzur ve güven içinde gerçekleştirilmesi için koruma istedi.

Damadımı uyarmıştım

Aydın’ın kayınpederi 69 yaşındaki Mihail Kılçıksız, “Kızım Müslüman olmak isteseydi karışmazdım. Ama Necati Hristiyan oldu. Hristiyanlık dinini yaydıkları için kendilerini Hz. İsa’nın havarileri olarak görüyordu. İzmir’den Malatya’ya gittiklerinde damadımı uyarmıştım ‘Öyle bir yere gidip büro açmanız sakıncalı. Bu dini benimsemeyenler çıkabilir’ demiştim” dedi.

‘Azınlığı susturamazsınız’

Malatya katliamının ardından başlayah protestolar dün de devam etti. İstanbul, Mersin ve Malatya’da toplanan gruplar, her türlü azınlığa karşı yapılan bu tür hunharca saldırıları kınadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious