Eşin horlaması evliliğe zarar veriyor

Eşin horlaması evliliğe zarar veriyor .8323
  • Giriş : 26.10.2007 / 22:28:00

Aşırı horlama yüzünden çiftlerin arası açılıyor. Yatağını hatta odasını ayıran eşlerin sayısı hiç de az değil

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zaman zaman herkes horlayabilir ancak horlama sürekli hale gelirse bu problem olduğuna işaret eder. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Nejat Kırıcı, horlamanın ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan gürültü biçimindeki ses olduğunu, solunumla birlikte titreşerek horlamanın ortaya çıktığını söylüyor.

NEDEN HORLUYORUZ?
Horlama en sık şişman erkeklerde görülüyor ve yaşla birlikte her geçen gün artıyor Kırıcı, 'Horlamaya bir çok nedenleri ekleyebiliriz. Horlayan kişide dil ve boğaz kasları gerginliği azalmıştır. Gevşek kaslar sırtüstü yatınca dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engel olamaz. Bu olay alkol ya da ilaç alarak gevşemiş birinin uykusunda kas kontrolünün kaybolmasıyla ortaya çıkar. Bazı insanlarda uykunun derin fazında gevşemeye bağlı olarak yine horlama görülebilmektedir. Boğazdaki dokular aşırı büyüktür. Büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenidir. Şişman insanlarda kalın boyun dokusu sebep olarak gösterilir. Kist ve tümörlerde nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedir. Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltır. Hava yoluna sarktığı için horlamaya neden olur' diyor.

AİLE YAŞAMINA ENGEL
Horlama aile yaşamını da tehdit ediyor. Ailenin diğer bireyleri özellikle de eşler horlamadan ciddi biçimde rahatsız oluyor. Horlama yüzünden aynı tayağı paylaşamayan, birlikte tatile, uzun seyahatlere çıkmayan eşler var. Bu da evliliklere zarar verici boyutlara ulaşabiliyor. Ancak horlamanın tedavisi mümkün. Tedavi süresi horlamanın kaynağına göre değişiyor. Ayrıca, tıkayıcı uyku apnesi de horlama gibi günlük yaşamda olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Bu durum uyku halindeyken geçici olarak soluk kesilmesi anlamına geliyor. Horlama şikayeti olanların bir uzmana başvurarak br an önce önlem alması da çok önemli..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious