Eşine tecavüze 10 yıl hapis

Eşine tecavüze 10 yıl hapis.9759
  • Giriş : 18.04.2008 / 09:45:00

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Türk Ceza Kanunu’nun değişmesinin ardından şikayete bağlı suç haline gelen "eşe tecüvüz"e ilişkin ilk kararını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TCK'nun değişmesinin ardından Türkiye de ilk kez nikahlı eşe karşı tecavüz suçunu işleyen bir sanık 10 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Türk Ceza Kanunu’nda yapılan değişikliğin ardından nikahlı eşine tecavüz ettiği iddiasıyla ilk kez bir sanık hakkında mahkumiyet kararı verildi. TCK da yapılan değişiklik sonrası, eşe karşı tecavüz suç haline getirildi. Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, eşine tecavüz ettiği iddiasıyla sanık H.A.'yı 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırdı.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, eşe karşı nitelikli cinsel saldırı suçunda yerel mahkemenin verdiği kararın yerinde olduğunu, sadece zincirleme hükümlerinin uygulanmasında yanılgıya düşüldüğünü belirterek davayı kısmen bozdu. Yargıtay’ın verdiği karar sonrası sanık H.A. 10 yıldan az olmamak üzere yeniden yargılanacak.

10 YIL 7 AY HAPSE ÇAPTIRILDI

Antalya'da oturan H.A. nikahlı eşine karşı "nitelikli cinsel saldırı" suçunu işlediği iddiasıyla Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başladı. Mahkeme, zincirleme biçimde kasten eşine tecavüz ettiği gerekçesiyle H.A.'yı TCK nun 102. maddesinin 5. fıkrasına göre 10 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırdı.

YARGITAY, TESELSÜLDEN BOZDU

Mahkemenin verdiği kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 5. Ceza Dairesi, H.A.'nın zincirleme bir şekilde eşine tecavüz ettiğine ilişkin verilen mahkeme kararının yerinde olduğuna, ancak zincirleme suç hükümlerinin uygulanmasında yanılgıya düşüldüğünü belirterek kararı bozdu. İşte, Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin eşine tecavüz ettiği gerekçesiyle mahkum olan H.D.'ye ilişkin verdiği kararın gerekçesi şöyle: “Sanığın zincirleme biçimde kasten işlediği nitelikli cinsel saldırı suçlarının neticesi sonucu gerçekleşen ve sorumluluğu için en az taksir derecesinde bir kusurunun bulunması gereken TCK nun 102. maddesinin 5. fıkrasındaki suçun ağırlaşmış halinin teselsül edemeyeceği, zincirleme biçimde gerçekleşen eylemlerin 102/5. madde ile tayin edilen ceza üzerinden değil, bu maddenin tatbikinden önce bulunan ceza miktarı üzerinden değil bu maddenin tatbikinden önce bulunan ceza miktarı üzerinden yapılması ve 102/5. maddeyle belirlenen cezaya eklenmesi gerektiği gözetilmeyerek fazla ceza tayini, kanuna aykırı ve sanık müdafiinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş, hükmün bu sebepten dolayı bozulmasına oy birliğiyle karar verildi.”

YENİ TCK EN AZ 10 YIL HAPİS CEZASI HÜKMEDİYOR

Yargıtay’ın bozma kararının ardından dosya yerel mahkemeye gönderildi. Yerel mahkeme, verdiği kararda direnirse dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu gündemine gelecek. İşte, H.A. nın 10 yılın üzerinde hapis cezasıyla yargılanmasına neden olan yasa maddesi: “Cinsel saldırı MADDE 102. - (5) Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması hâlinde, on yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious