Eşini, oğlunu, kolunu verdi ama

Eşini, oğlunu, kolunu verdi ama.12404
  • Giriş : 15.11.2008 / 13:16:00

PKK'nın polis karakoluna düzenlediği saldırıda, oğlunu ve bir kolunu kaybeden anne polis eşini de görevdeyken yitirdi ama yine de şehit ailesi sayılmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

44 yaşındaki 3 çocuk annesi Ayten Ünal'ın polis memuru eşi Fethi Ünal 1992 yılında tayin olduğu Iğdır'ın Aralık ilçesi'ndeki polis karakolunda göreve başladı. Aynı yıl içerisinde karakola ve lojmanlara PKK militanları saldırı düzenledi. Roketli ve ağır silahlarla düzenlenen saldırıda Ünal çiftinin 8 yaşındaki çocukları Mehmet yaşamını yitirdi, anne ise yaralanarak kolunu kaybetti. Olaydan sonra polis memuru Fethi Ünal, Terörle Mücadele Şubesi'nde önce Aksaray'da sonrada Konya'da çalıştı. Konya'da görevine devam ederken, bir operasyon öncesinde kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 2 oğluyla acılarını saran anne Ayten Ünal, Konya İl Emniyet Müdürlüğü ve eşinin arkadaşlarının desteğiyle ayakta durmaya çalışırken, eşinin en çok büyük oğlunun polis olmasını istediğini ancak 3 kez sınava girmesine rağmen bir türlü bu isteğini yerine getiremediklerini söyledi.

TERÖRİSTLERİN PLANINI BOZMUŞ

Polis karakoluna terör örgütü militanlarının düzenlediği saldırıyı ve oğlunun ölümünü anlatan anne Ayten Ünal gözyaşlarına hakim olamadı. O gün gece sağanak bir şekilde yağmur yağdığı sırada kendisinin balkona çıktığını belirten Ünal, "Ben balkona hiç çıkmayan biriydim, o gün çıktım ve teröristleri gördüm. Görünce haber vermek için içeriye doğru koştum, roket attılar ve evimiz patladı. İki oğlumu sağ koluma diğer oğlum Mehmet ise sol kolumdaydı, sol kolumdan yaralandım, oğluma da bir şey olduğunu hissetmiştim, onu bırakmak zorunda kaldım. İki oğlumu merdivenlerden sürükleyerek kurtardım, Mehmet'imi kurtaramadım. Ameliyattan çıktığımda başın sağolsun dediklerinde Mehmedimin öldüğünü anladım. O gün benim balkona çıkıp onları görmem planlarını bozmuş. Çünkü çok kalabalıklardı, sadece 30 polis vardı. Çevreyi sarıp eşim ve diğer polislerin hepsini öldürebilirlerdi. Teröristlerden bazıları yakalanmış ve "O kadın planımızı" bozdu şeklinde konuşmuşlar. Eşime vefat etmeden önce, tekrar doğuda gönüllü olarak göreve gidebiliriz demiştim" dedi.

EŞİM MEHMET'İN POLİS OLMASINI İSTERDİ

Iğdır'ın Aralık ilçesi'nde yaşadıkları o olayda sadece 8 yaşındaki oğlu Mehmet'in öldüğünü dile getiren anne, "Oğlumu ve kolumu kaybettim, uzun süre tedavi gördüm. Eşimle en çok diğer çocuklarımıza bir şey olacak diye bir birimize destek olduk. Eşim büyük oğlumun hep polis olmasını isterdi, aradan yıllar geçti, eşimin kalbi görev başındayken tekledi ve vefat etti. Ben çocuğumun şehit, kendimin de gazi olarak kabul edilmesini isterdim. Ben bu vatan için bir evlat, bir eş ve bir kolumu verdim feda olsun" şeklinde konuştu.

BABAMIZ GİBİ POLİS OLMAK İSTİYORUZ

Terör örgütünün saldırısında ölen Mehmet'in üniversite 4. sınıf öğrencisi kardeşi Emre ile diğer kardeşi Özgür, bu acıyı yaşayanların kendilerini daha iyi anlayacağını belirterek, "Tükiye bu terör lanetinden bıktı. Askerimiz ve polisimiz terörü bitirmek için elinden gelen gayreti gösteriyor ama ağır bir bedel ödüyoruz. Bunun haricinde annem şehit annesi ve gazidir. Babamda görev başında vefat etmiştir. Devletimiz tarafında şehit ailesi sayılmamamız bizi incitti. Babamızın yolundan gitmek istiyoruz. Hedefimizde polis olmak var" diye konuştular.

KAHRAMAN ANNEDEN ANLAMLI ŞİİR

Oğlunu, eşini ve kolunu kaybeden ve diğer polislerinde pusuya düşürülmesini engelleyen kahraman anne Ayten Ünal, teröre kurban verdiği oğlu için şiir yazdı. Acılı annenin yazdığı şiir şöyle:

Ağrı dağı tepelerin karlıdır,
Orada askerin polisin hepsi şanlıdır,
PKK denen hain kahpe kanlıdır,
Ağrı Dağı gönder benim yavrumu,

***

Ben de bu vatana vatanım dedim
Yavan ekmeğimi acıyla yedim,
Biricik yavrumu toprağa verdim,
Ağrı Dağı gönder benim yavrumu

Devletimin işine ben de şaşarım
Şehit'miyim Gazi'miyim ben de aşarım,
Her damla kardan çiçek açarım
Ağrı Dağı gönder benim yavrumu,

***

Albayrakla yaşamaktan gurur duyarım,
Küçük Mehmedim şehit ben de gazi sayılırsam onur duyarım ,
İşte o zaman Apo denen katilden hesap sorarım
Ağrı Dağı gönder benim yavrumu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*