Eşini döven kocaya maaş cezası

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Şanlıurfa’nın Viranşehir Belediyesi, aile içi şiddeti önlemek ve kız çocuklarının okula gönderilmesini sağlamak amacıyla toplu iş sözleşmesine maddeler koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Viranşehir Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi gereği, eşine şiddet uygulayan erkek personelin ücretinin yarısı kesilerek, şiddet mağduru kadına verilecek. Ayrıca kız çocuklarını okula göndermeyen personel, erkek çocuklar için de eğitim yardımı alamayacak.

65 maddeden oluşan toplu iş sözleşmesinde, iş güvencesi ve ekonomik maddelerin yanı sıra sosyal ve kültürel hakların korunduğu maddeler de yer aldı. Belediye toplantı salonunda imzalanan ve 146 işçiyi kapsayan sözleşmenin imza törenine DTP’li Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin, Genel-İş Sendikası Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Demir ile sendika temsilcileri katıldı. Belediye Başkanı Emrullah Cin, enflasyonun üzerinde bir zam yaparak, işçi ücretlerinde 85’er YTL artırım gerçekleştirdiklerini söyledi. Ücret zammının yanı sıra kültürel ve sosyal haklar getiren maddelerin de toplu iş sözleşmelerinde yer aldığını belirten Cin, “Örneğin, üniversite yaşına gelmiş ve üniversiteye giden kız çocukları için ayda 175 YTL ve erkek öğrenciler için 125 YTL yardım alacak, şayet kız çocuğu okuma yaşına gelmiş ve okula gönderilmiyorsa bu yardım erkek çocuğuna da yapılmayacak. İlköğretim öğrencileri için de 100 YTL verilecek ama kız çocuklarını okula göndermeyenler yine bu yardımdan yaralanmayacak. Ayrıca personelimize yönelik yılda 4 kez ücretsiz kültürel etkinlikler düzenleyeceğiz'' dedi.

KADINI KORUYAN MADDE
Aile içi şiddete değinen Başkan Cin, bu sözleşmede kadın haklarını da koruyacak maddelerin olduğunu ifade ederek, “Bölgemizde dönem dönem gündeme gelen aile içi şiddeti önlemeye yönelik bir madde de bulunuyor. Eğer işçi eşine şiddet uygularsa ve eşi bunu ispatlarsa, işçinin maaşından yüzde 50 kesinti yapılarak eşine verilecek'' diye konuştu.

Genel iş Sendikası Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Demir, sendika olarak işçilerin haklarını olabildiğince korumaya çalıştıklarını belirterek, “Görüşmelerimiz tıkanmadan sonuçlandı. Başkan’ın üniversite yardımı, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun verdiği krediden daha iyi. İşçilerimiz adına mutluyuz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious