Eşinin arkasında 7 kilometre yürüyecek

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit, bugün Kocatepe Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Devlet Mezarlığı'na defnedilecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son yolculuğuna devlet töreniyle uğurlanacak olan Ecevit'in cenaze töreni için bütün hazırlıklar tamamlandı. Provokasyon uyarılarını dikkate alan Emniyet, gerekli tedbirleri aldı. Edinilen bilgilere göre, Rahşan Ecevit ve DSP'li yöneticiler cenazeye katılanlarla birlikte Kocatepe Camii'nden Devlet Mezarlığı'na kadar yürüyecek. Aradaki mesafe 7 kilometreyi buluyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yayımladığı genelgede de Kocatepe'den sonra belirli bir noktaya kadar yürüyüş öngörülüyor. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, "Devletin programı var; ama ben yürüyeceğim. Hiçbir sıkıntı olmaz. Cenazeyi alıp kaçıracak değiller ya." dedi.

Eski Başbakan Ecevit'in naaşı sabah saat 08.20'de Gülhane Askerî Tıp Akademisi'nde (GATA) ailesine teslim edilecek. GATA'ya, basın ve vatandaşlar alınmayacak. Cenaze buradan, Konya Yolu'nu takiben eskortlar eşliğinde Beşevler'de bulunan DSP Genel Merkezi'ne getirilecek. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, bir konuşma yapacak. Naaş daha sonra polis korteji eşliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) götürülecek. Burada bir tören düzenlenecek. Saat 11.15'te cenazenin Meclis'ten alınarak Kocatepe Camii'ne götürülmesi planlanıyor. Öğle namazını müteakiben cenaze namazı kılınacak. Naaş, top arabasına alınacak. Devlet töreniyle ilgili genelgede, cenazeye katılanların saygı yürüyüşünü belirli bir yere kadar yapması öngörülüyor. Ancak hem Rahşan Hanım hem de DSP yönetimi, Devlet Mezarlığı'na kadar olan 7 kilometrelik mesafeyi yürüme kararı aldı. Devlet Mezarlığı'na vatandaşlar alınmayacak; ancak defnin hemen ardından ziyarete açılacak. Mezara, Türkiye'nin 81 ilinden ve KKTC'den getirilen toprak konulacak. DSP Antalya İl Örgütü, tören için 100 bin karanfil gönderdi.

Ecevit'in cenaze törenine, dış ülke devlet başkanları, devlet protokolü, siyasi parti liderleri, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve vatandaşlardan yoğun bir katılımın olması bekleniyor. Ecevit'in cenazesi için güvenlik güçleri de kapsamlı şekilde tedbir alırken, cenaze töreninde 10 binin üzerinde kolluk kuvveti görev yapacak.

Bu arada DSP, 5 bin partiliyi tören için görevlendirdi. Bu görevlilerinin tören sırasında "mavi gömlek" giyecekleri belirtildi. Ecevit'in cenazesi sebebiyle bazı yollar da trafiğe kapatılacak. Buna göre, yarın 07.30'dan itibaren, GATA, 1011 Kavşağı, Etlik Caddesi, Kazım Karabekir Caddesi, Tandoğan Kavşağı, Degol Caddesi, Beşevler Caddesi, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Kara Kuvvetleri Kavşağı, İnönü Bulvarı, Genelkurmay Kavşağı, TBMM Dikmen Kapısı'na (ters yön), TBMM Dikmen Kapısı, Genelkurmay Başkanlığı Kavşağı, Akay Kavşağı (altgeçit), Bardacık Sokak ile Kocatepe Camii güzergahı, Kocatepe Camii, Mithatpaşa Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi (ters yön), Kızılay Kavşağı, GMK Bulvarı, Tandoğan Kavşağı, Degol Caddesi, Beşevler Caddesi, Bahriye Üçok Caddesi, Gazi Kavşağı, Alparslan Türkeş Caddesi, Devlet Mezarlığı'na kadar olan güzergahlar ve bu güzergahlara çıkan bağlantı yolları defin işlemi sonuna kadar, törenin başlamasından 2'şer saat öncesinden trafiğe kapalı olacak.


Kur'an okunurken başını örtmek istedi

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Rahşan Ecevit'e taziyeye gidenler arasındaydı. Taziyede ilahiyatçı arkadaşı Mustafa Odabaşı'nın Kur'an okuduğunu belirten Yılmaz, o anki atmosferi şöyle anlattı: "Kur'an okutacağımızı söyledim. 'Tamam' dediler. Mustafa Bey, okumaya başladı. Rahşan Hanım, bu sırada ayağa kalkarak 'Ben bir başımı örteyim.' dedi. Gerek olmadığı belirtilince oturdu. Fatiha sırasında bizimle birlikte ellerini açtı. Sohbet edip çıktık."


George Bush heyet gönderdi

ABD Başkanı George W. Bush, Ecevit'in cenaze töreninde ülkesini temsil etmek üzere Enerji Bakan Yardımcısı Jeffrey Clay Sell başkanlığındaki bir heyeti görevlendirdi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Başkan Bush, Türkiye Cumhuriyeti'nin eski Başbakanı Ekselansları Bülent Ecevit'in cenaze törenine katılmak üzere bir Başkanlık heyeti görevlendirdi." denildi. Heyette, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve eski Ankara büyükelçilerinden Robert Pearson'ın da yer alacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious