Eşinizde neler değişiyor?

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Erkeklerde yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan bazı hormonal değişimlere bağlı belirti ve yakınmalar andropoz olarak tanımlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Andropoz, kadınlardaki menopozdan esinlenerek türetilen bir kavram. Türkiye Aile Planlaması Derneği internet sitesindeki bilgilere göre andropoz kavramı, erkeklerde yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan hormonal değişimlere bağlı belirti, yakınmalar olarak tanımlanıyor.
BELİRTİLERİ NEDİR?
Cinsel istekte, penisin sertleşmesinde, özellikle de uyku sırasındaki sertleşmesinde değişiklik meydana gelir. Zaman zaman kızgınlık, yorgunluk ve bitkinlik, vücudun yağ kitlesinde artış, kas kitlesinde ve gücünde azalma, vücut kıllanmasında azalma ve deride değişiklikler görülür. Kemik erimesi ve bunun sonucunda kemikte mineral yoğunluğunun azalması, iç organlarda yağlanma artışı olabilir. Ancak belirti denilince bunların hepsi bir arada olacak anlamına gelmemelidir. Biri ya da bir kaçı görülebilir.
NE YAPILMALI?
Erkeğin sosyal yaşamının, yaşam kalitesinin devam etmesi için amacak yönelik ilaçlar verilebilir. Deriye sürülenler, iğneler ve benzeri tipte ilaçlar vardır. Bu ilaçlara başlanmadan önce kişinin ürolog tarafından muayene edilmesi ve prostat kanseri olmadığının saptanması gerekmektedir. Çünkü prostat kanseri olan hastalara testesteron içeren ilaçların verilmesi zararlıdır. Yine testesteron içeren ilaçlar karaciğere zarar verebilir, sarılığa yol açabilir ve bazı hastalarda kanın pıhtılaşmasında sorun yaratabilir. Bu yan etkilere yönelik araştırmanın yapılması çok önemlidir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious