Esinize kulak verip,yeterince dinliyor musunuz?

  • Giriş : 30.11.2005 / 00:00:00

Yetersiz dinleme zaman zaman en mutlu çiftlerin bile evliligini zedeleyebilir. Özellikle kadinlar bu konuda daha hassastirlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dinleme becerisi sevginin önemli belirtisidir. Esinizi dinlerken ayni zamanda ona ne kadar deger verdiginizi de gösteriyorsunuzdur. Dinlenildigimizi hissettigimizde hem mutlu olur hem de benligimizi daha iyi hissederiz. Esinizle iletisiminizde dinleme becerinizi gelistirdiginiz oranda iliskiniz daha sevgi dolu daha doyurucu olacaktir. Aranizdaki diger paylasimlar gibi dinleme de bir paylasimdir. Günümüz evliliklerinde dinleme becerisinin azalmasi önemli bir problem olarak yerini korumaktadir. Büyük sehirlerin getirdigi karmasa, gürültü, vakitsizlik, asiri yorgunluk ve mesguliyet ne yazik ki evlilikleri böyle bir durumla yüz yüze birakmistir.

Yetersiz dinleme en mutlu çiftlerin bile evliligini zedeler, özellikle kadinlar bu konuda asiri hassastirlar. Dinlemeyi becerememenin en büyük zarari kendimizedir. Çünkü her iliskinin nasil hasar aldigina zamanla tanik oluruz. Dinleme becerisini kazanmaya gayret edelim.

Fizyolojik olarak dinleyebilme kapasitesi konusma kapasitesinden daha fazladir. Yani istersek dinleyebiliriz.

Iyi bir dinleyici, karsisindakini dinleyip motivasyonunu tutabilen kisidir.

Esinizi dinlerken her seyinizle kendisine odaklanin.

Esiniz konustugu zaman televizyonu kapatabilir, yaptiginiz ise ara verebilir ya da konusmayi uygun bir vakte erteleyebilirsiniz.
Esinizin cümlesini agzina tikamayin ya da hosunuza gitmeyen cümlesi karsisinda tam ziddi bir cümle ile karsilik vermeyin. Örnegin; “bundan sonra A kisisiyle daha az görüsmek istiyorum” diyen esinize “peki istersen tüm akrabalarimizla görüsmeyelim” demek gibi.

Eslerden biri düsüncesini tam olarak ifade etmeden sözü kesilirse çiftler arasinda kirici bir durum yasanir.

Esinizi dinlerken önce sabir gösterin ki size ne söylemek istedigini, amacinin ne oldugunu, dogruyu anlayabilesiniz.

Esinizi dinlerken önce o andaki ihtiyacini anlamaya çalisin, çözüm mü bekliyor; yoksa sadece anlasilmak mi istiyor? Eslerden biri hiçbir sey beklemeden sadece problemini paylasmak isteyebilir.

Esinizin konusma anindaki ihtiyacini dogru tespit edebilirseniz söylediklerini uygun bir temele oturtabilir ve daha kolay anlasabilirsiniz. Unutmayin ki erkekler tartistiklari problemi bir an önce çözüme ulastirmak isterken kadinlar çözümden önce anlasilmayi bekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious