Eşinizi anlamak için çabalayın

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Günümüzde eşlerin en büyük sorunu iletişimsizlik. Biraz daha gayret gösterirseniz, eşinizi daha iyi anlayabilirsiniz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ''Kadın Psikolojisi'' adlı kitabında, eşlere birbirini anlamanın altın kurallarını anlattı.

İşte uzmandan bazı öneriler...
* Eşinizin sinirli olmasının nedeni, sizinle hiç ilgili olmayabilir. Dert etmeyin.
* Avukat gibi değil hakim gibi olmalı; bir şeyler ters gittiğinde hata nerede objektifliği ile hareket etmeli, benim 'eşim haksız da olsam beni desteklemeli' düşüncesini sorgulamak gerekli. Bazen kol kırılır yen içinde kalır ama bu hatayı onaylamak şeklinde olmamalıdır.
* Evlilik sorunlarının önemli bir kısmı, kişinin kendisi hakkında değil eşi hakkında düşünmesinden kaynaklanır. Onun ruhunu bile kontroletmek ister. Başkalarının olmalarını istediği gibi olmadıklarına
* Sabırlı olmak, diğer bütün erdemlerin geliştiği temel erdemdir. Sabır ve zaman duygusu birbiri ile ilişkilidir. Sabır, sadece katlanmak anlamına gelmez.
* Nankörlük, evliliğe çok zarar verir. Doyumsuz eşler, ciddi evlilik sorunlarına neden olurlar. Bu konuda son derece dikkatli olun.

Mutlu bir evlilik için mesajlaşın
Mutsuz bir evliliğin temelinde iletişimsizlik, şiddet, aile büyüklerinin evliliğe müdahale etmesi, aldatma, karakter uyumsuzluğu, ekonomik sebepler, eşlerden birinde görülen alkol, cinsel problemler gibi nedenler sıralanıyor. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Arif Verimli, 'Eşlerin birbirleriyle chat yapması, mesajlaşması evliliklerine olumlu yansır. Birbirlerinin yüzüne karşı söyleyemediklerini de bu sanal ortamlarda açmaları ve tartışmaları sorunlarının çözümünde son derece etkili oluyor' diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious