Eski Adalet Bakanı Çiçek: Karar siyasetin alanını daralttı

  • Giriş : 27.06.2007 / 15:22:00

Çiçek, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının siyaset alanını daralttığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili gerekçeli kararının siyaset alanını daralttığını belirterek, yasama alanının görev alanına giren konunun bile niteliğini belirleme yetkisini kendisine aldığını söyledi.

AK Parti Ankara milletvekili adayları, eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek, AK Parti Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, Zeyneğ Dağı ve Nazlı Ergül ile birlikte Cihan Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Cemil Kartal'ı ziyaret etti.

Çiçek, ziyarette yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi kararlarının yasama, yürütme ve yargı organlarının hepsini bağlayacağını belirterek, "İşin bağlayıcı olması başkadır, hukuken doğru olması başkadır. Bu karar açıklandıktan sonra çok saygıdeğer Anayasa hukuku profesörleri gerekçeleri çok tatminkar bulmamışlardır. Doğrusu ben de bunlardan birisiyim. Kararı çok hukuki bulmuyorum, hukuki açıdan da doğru bulmuyorum." dedi.

Kararın gerekçelerini gördükten sonra kanaatinin biraz daha pekiştiğini ifade eden Çiçek, "Sanki Anayasa Mahkemesi, hukuki denetim alanının biraz dışına çıkarak yerindelik denetimi yaptığı konusunda yazılış tarzı ve ifadeleri böyle bir izlenim veriyor." diye konuştu.

Çiçek, gerekçelerin dikkatle incelendiğinde, siyaset alanını ve yasamanın alanını daralttığını, yasama alanının görev alanına giren hususlarda da kendisinin yetkili olduğu izlenimini, kanatini uyandırdığına işaret etti. Yasama organının görev yapamaz ve dar bir alana sıkışmasının demokrasinin takviyesi açısından fevkalede sakıncalı bir durum doğuracağını vurgulayan Çiçek, yargı organlarının görevinin yerindelik denetimi değil hukuki denetim yapmak olduğunu kaydetti. Çiçek, yerindelik denetimi konjonkktürle alakalı olduğunu ve yargının siyasallaşması anlamına geleceğini kaydetti.

Mahkemenin kararını ileride çok tartışılacağına işaret eden Çiçek, mahkemenin kararında "nitelikli uzlaşma" diye yeni bir kavram ürettiğini söyledi. Çiçek, yargı organlarının görevinin hukuk üretmek olduğunu ve kavram üretmek olmadığına dikkat çekerek, "Bundan sonra nitelikli uzlaşma kavramı üzerinde çok duracağız. Bunun siyasal sistem açısından getirebileceği ne gibi sakıncalar olacağını çok tartışacağız. Çok tartışmalı bir karar, tartışmalı bir dönemi de beraberinde getiriyor demektir." şeklinde konuştu.

"KARAR DAHA ERKEN AÇIKLANABİLSEYDİ, MECLİS TATİLE GİRMEZDEN EVEL GEREĞİNİ YAPABİLİRDİ"

Mahkemenin gerekçeli kararının 58 gün sonra açıklanmasının yeteri kadar sıkıntı doğurduğunu vurgulayan Çiçek, "Çok önemli bir konuyla ilgili karar daha erken açıklanabilseydi, Meclis tatile girmezden evvel bunun gereğini yapabilecekti. Tam seçim ortamında, seçimler fiilen başlamıştır gümrük kapılarında. 58 gün sonra karar açıklanıyor, biz neyin ne anlama geldiğini bugün öğrenme imkanı bulduk. Bunun getirdiği sakınca çok açıktır. Bence kararla beraber mümkünse gerekçe de açıklanabilseydi, Türkiye birçok tartışmayı geride bırakırdı. Ya da bazı konulara açıklık getirirdi, bazı düzenlemeleri de Meclis açıkken yapma imkanını bulabilirdik. Bütün bunlar ortadan kaldırılmış oldu. Bu da bu kararın başka açından sakıncasını ortaya koymaktadır." dedi.

Kararın demokratik sistemi tıkadığını belirttiklerini ifade eden Cemil Çiçek, Meclisi'n de uzunca süre Meclis Başkanı seçilemeyeceğini, başkan seçilmediği için organların seçilemeyeceğini, yasama faaliyetinin yapılamayacağını, böylece Cumhurbaşkanlığı vekaleten, Meclis başkanlığı vekaleten sürdürüleceğini belirtti. Çiçek, önemli iki makamın vekaletle yürütülmesinin demokrasinin işleyişi ile ilgili içeride ve dışarıda ciddi tartışmaları beraberinde getireceğine işaret ederek, kararda kısmen Meclis Başkanlığı seçimlerine açıklık getirildiğini söyledi.

Eski bakan Çiçek, gerekçede kendisinin rahatsız eden bir hususun ise doğrudan yasamanın alanına giren konularda bile işleminin niteliğini belirleme yetkisini kendisine aldığını, bunun çok tartışılacak ve çok tehlikeli bir gerekçe olarak gördüğünü vurguladı.

Kararın siyaset alanını büyük ölçüde daralttığını ifade eden Çiçek, vatandaşın karşısına çıkan ve hesap verenin kendileri olduğunu, her türlü çözümün kendilerinden beklendiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious