Eski Afgan hava korsanı havayollarında çalışıyormuş

Eski Afgan hava korsanı havayollarında çalışıyormuş.28418
  • Giriş : 16.05.2008 / 17:27:00
  • Güncelleme : 16.05.2008 / 18:12:32

Eski Afgan hava korsanının, İngiliz hava yolu şirketi British Airways'te temizlikçi olarak çalıştığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yetkililer, 34 yaşındaki Nizameddin Muhammedi'nin, Londra'daki Heathrow Havaalanı yakınlarında havayolu şirketinde temizlikçi olarak çalıştığının ortaya çıkması üzerine tutuklandığını söyledi.

Yetkililer, Muhammedi'nin, 8 yıl önce kaçırdıkları Ariana Havayollarına ait Boeing 727 tipi uçağını havaya uçurma tehdidinde bulunan hava korsanları arasında olduğunu ifade etti.

The Sun gazetesi, polis tarafından korsan taksi şoförlüğü yaptığı şüphesiyle durdurulan Muhammedi'nin üzerinden British Airways tarafından verilen temizlikçi geçiş kartının çıktığını, araştırmasını derinleştiren polisin Muhammedi'nin korsanlardan biri olduğunu ortaya çıkardığını yazdı.

Muhammedi'nin bu hafta mahkemeye çıkarıldığı bildirilirken, gazeteye konuşan bir yetkili, bir hava korsanına havaalanında çalışma izni veren İngiltere için ortada ciddi bir yanlışlık ve durumun 'büyük bir şok' olduğunu söyledi.

The Sun, Londra'nın batısında Heatrow yakınlarında oturan Muhammedi'nin British Airways'in eğitim merkezini temizlemek için anlaşma imzalayan bir şirkette aylardır temizlikçi olarak çalıştığını yazdı.

British Airways sözcüsü ise Muhammedi'nin havaalanı içinde çalışmadığını ve havaalanına girme kartı bulunmadığını söyledi.

Londra polisi, Muhammedi'nin yeni duruşmasının pazartesi günü yapılacağını açıkladı.

Ariana Havayollarına ait Boeing 727 uçağı, 164 yolcu ve mürettebatıyla 7 Şubat 2000'de iç hat seferini yaparken kaçırılmış, uçak Londra yakınlarındaki Stansted Havaalanına indikten sonra, olay kan dökülmeden sona ermişti.

İngiliz makamları, 14 kişiyi kaçırma olayına karıştıkları gerekçesiyle suçlamış, siyasi sığınma hakkı isteyen 29 Afgan yolcunun taleplerini geri çevirmişti. Yolculardan 75'i, olaydan sonra hemen ülkelerine dönmeyi kabul etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious