Eski Bakan'dan çok çarpıcı ifade!

Eski Bakan'dan çok çarpıcı ifade!.9935
  • Giriş : 21.05.2009 / 10:09:00
  • Güncelleme : 21.05.2009 / 12:16:44

Adnan Ekmen, faili meçhulleri araştırmak üzere Diyarbakır Savcısı’nın talimatıyla tanık olarak ifade verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ŞIRNAK'IN Güçlükonak ilçesinde 1996 yılında 11 kişinin öldürüldükten sonra araç içerisinde yakılması olayına ilişkin dönemin İnsan Hakları'ndan sorumlu Devlet Bakanı Adnan Ekmen, faili meçhulleri araştırmak üzere özel yetkili kılınan Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla tanık olarak ifade verdi. 'Güçlükonak JİTEM'in işi' diyen Ekmen'in ifadesinden satır başları şöyle:

Olaydan sonra Ankara'ya ziyaretime gelen o yöreden çok sayıda kişi, bu olayın PKK tarafından değil, yöre halkının 'JİTEM' diye tarif ettiği oluşum tarafından yapıldığını anlattı.

Ben bu şahıslara, gerektiğinde bana anlattıkları hususları yazılı olarak beyan edip etmeyeceklerini, ya da basın önünde de söyleyip söyleyemeyeceklerini sorduğumda, bunu yapmaları halinde hayati tehlikeye düşebileceklerini, kendilerini tanık olarak göstermem halinde de bana anlattıklarını inkar edeceklerini söylediler.

O bölgede güvenilir ve etkin bir korucubaşı ile telefonla görüştüm. Bana 'Size yalan söyleyemem, duyduklarınız doğrudur' dedi. Ankara'ya gelip bunu anlatmasını istedim. Ancak o şahıs, 'Kesinlikle size söylediklerimi inkar ederim. Siz bakansınız kendinizi korursunuz, ama beni kim koruyacak' dedi.

Görüştüğüm kişilerden edildiğim kanaate göre, olayın PKK tarafından yapılmadığı inancındayım.

Kimlikler nasıl sağlam kaldı?

Adnan Ekmen: Yakılarak öldürülen kişilere ait kimliklerin hiç yanmamış halde ele geçirilmesi olayın güvenlik güçleri içinde kanun dışına çıkmış unsurlarca yapıldığına ilişkin kanaatimin en büyük dayanağı.

star

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*