Eski bakandan mafyaya kumar ricası

Eski bakandan mafyaya kumar ricası.15298
  • Giriş : 30.06.2008 / 09:35:00

Kürt Ahmet lakaplı Ahmet Turgut ve adamlarına yönelik operasyona eski bakan Ömer Barutçu karıştı. Barutçu, bir kumar borcu için mafyadan ricada bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kurduğu hükümetlerde bakanlık görevinde bulunan Ömer Barutçu'nun adı, başkentte "Kürt Ahmet" lakaplı Ahmet Turgut'a yönelik düzenlenen "Kene 06'' adlı çete operasyona karıştı. Çete lideri ile eski bakanın telefon görüşmeleri soruşturma dosyasında yer aldı. Ankara polisinin teknik takibine takılan telefon konuşmasında, Barutçu, "Ahmet Aga, burada hizmet karşılığı yok racon da belli" diyerek Erdoğan Yıldırım'ın kumar borcunun silinmesi için Kürt Ahmet'ten ricada bulunuyor. Kürt Ahmet ise "Sen ne emrediyorsan öyle olur" karşılığını veriyor. Başkentte düzenlenen çete operasyonuna sanatçılar, mankenler, işadamları ve siyasiler karıştı. DTP'li Ahmet Türk, eski DYP'li Bakan Ömer Barutçu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Seyfi Saltoğlu'nun oğlu Hakan Saltoğlu, ünlü mankenler Ebru Destan, Gizem Yurtoğlu, Doğuş, Haluk Levent ve Şafak Sezer'in isimleri soruşturma dosyasına girdi.

EMRET BAKANIM

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün hazırladığı soruşturma dosyasına göre, eski Bakan Barutçu, çete lideri Ahmet Turgut'a 200 bin dolar kumar borcu bulunan Erdoğan Yıldırım'a sahip çıkıyor. Barutçu, borcun silinmesi için başkentin ünlü kabadayısı İskender Çolak'ı devreye sokuyor. Çolak, Turgut'a "Ömer beyle bir görüş. Bu Erdoğan'ın işi, güzel güzel konuş" diyor. Bu görüşmenin ardından Ahmet Turgut, Ömer Barutçu'yu telefonla arıyor. Barutçu, Turgut'a KKTC'de tutuklu olan İdris Melih Turgut'un durumunu soruyor. Turgut'ta oğlunun iyi olduğunu belirterek, bakandan "emrini" soruyor. Barutçu, "Bu çocuğu babası bana teslim etti. İskender'e de söyledim, vaktiyle Cavit Çağlar için Ahmet Hamoğlu'na ricada bulundum. Bu ricam yerine getirildi. Bunun için de bir şey yapamaz mıyız?" diyor. Turgut ise "Yan yana gelelim, sen ne emrediyorsan öyle olur" yanıtını veriyor. Bakan'ın, "Ahmet Aga, burada racon da belli" sözleri üzerine Turgut, "Gereken yapılır. Telefonlara da çıkmıyor o" diyor.

BARUTÇU "O ÇOCUK YAKINIMDIR"

Eski bakanlardan Ömer Barutçu, konuya ilişkin olarak SABAH'ın sorularını yanıtlarken Ahmet Turgut'a kumar borcu olan Erdoğan Yıldırım'ın yakını olduğunu söyledi. Barutçu, "Ahmet Turgut ile görüşmeyi yaptım. Bu konuda fazla bir şey söyleyemem. İşin teferruatını bilmiyorum. Borcun ne kadar olduğunu da bilmiyorum. Ricada bulunmadım. Bu çocuk için sadece bir görüşme yaptım. Bahse konu olan çocuk benim yakınımdır" dedi. Barutçu, olaylarla uzaktan yakından ilgisinin bulunmadığını ve polisin ifadesini almadığını ifade etti.

Mahşerin 5 atlısı

Ömer Barutçu, Demirel'e en yakın isimlerden. 12 Eylül'de Demirel ile birlikte siyasi yasak getirildi. Siyasi yasağı kalktıktan sonra Yaşar Topçu, Cavit Çağlar, Nafiz Kurt ve Ali Şener ile birlikte Demirel'in en yakınındaki '5'li ekip" olarak anıldı. Çiller hükümetlerinde Ulaştırma Bakanlığı yaptı. "Mahşerin 5 atlısı" ve "5'li ekip" olarak birlikte hareket ettiği isimler bir süre sonra çeşitli suçlamalara maruz kaldı, Yüce Divan'da yargılandı. Barutçu da eski bakan Mehmet Ali Yılmaz ile birlikte 1992 yılında İstanbul Emniyeti'nde gözaltına alınan Alaattin Çakıcı için devreye girmekle suçlandı. Ayrıca Çakıcı'nın üzerinden çıkan kasetlerde Barutçu'nun ses kayıtlarının bulunduğu da ileri sürülmüştü. Bu ekipten Yaşar Topçu, Karadeniz Sahil Yolu ihalesinde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle Yüce Divan'da yargılandı. Ancak Topçu, "Rahşan Affı" ile ceza almaktan kurtuldu. Cavit Çağlar ise sahibi olduğu Etibank'ta usulsüz kredi kullandığı gerekçesiyle "nitelikli dolandırıcılık'' suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Yargıtay kararı bozdu.

DTP'li Ahmet Türk'ün de mafyadan ricacı olmuş

Soruşturma dosyasındaki siyasiler sadece Barutçu ile de sınırlı değil. DTP'li Ahmet Türk ile "Kürt Ahmet"in telefon konuşmaları da kayıtlarda bulunuyor. Ahmet Türk, Ahmet Turgut ile biri 13 Mayıs 2007, diğeri ise 11 Mart 2008'de olmak üzere iki kez telefon görüşmesi yapıyor. İlk telefon görüşmesinde, Turgut'un "Sayın genel başkanım ben Ahmet Turgut. Beni aramışsınız" sözlerine Türk, "Abi nasılsın. Hürmet ederim" sözleriyle yanıt veriyor ve Türk isteğini, "Abi, bu bizim Diyarbakırlılar var, adam daha önce kan davasından iki üç kişi ölmüş memleketi terk etmiş. Bu hayvan ticareti sonucu Şahin ile (Yeğeni Şahin Turgut) anlaşamamış. Perişan halde" diye iletiyor. Turgut ise "Şahin'le konuşmuyorum. Onun yüzünden gittim, 6 ay içerde yattım. Olsa emrin başım üstüne. Sen ne yapıyorsun?" diyor. Turgut, Türk'ün seçimlere girme kararı aldıklarını söylemesinin ardından, "Ben yine de haber gönderirim" diyor. Türk'ün, "İyi olur çocuk dün anlatırken terliyordu" sözleri üzerine ise "Bizimkiler de laf dinlemiyor ki terbiyesizler" yanıtını veriyor.

İKİNCİ TELEFON GÖRÜŞMESİ

Daha sonra Türk Turgut'u arayarak, kimsenin olmadığı bir yerde görüşme talebini iletiyor ve "Birkaç gündür gribim ne zaman emrederseniz gelirim" yanıtını alıyor. Türk ise 1-2 gün sonra 3-5 dakika baş başa görüşmek istediğini belirtiyor. Turgut'un "Ben nereden bulabilirim seni" sözleri üzerine de Türk, "Meclis'teki odamın direk telefonu 420 53 .." diyor. Çete liderinin evinde çeşitli dokümanların yanı sıra flaş bellek de ele geçirildi. Flaş bellek içindeki dosyalarda kumar oynadığı değerlendirilen kişilerin borç listesinin bulunduğu belirtildi. Ayrıca çete liderinin flaş belleğinden Doğuş, Haluk Levent ve Şafak Sezer gibi ünlülerin isimlerinin yer aldığı dosyalar bulundu.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious