Eski Başbakan Schröder: "Avrupa'nın KKTC'ye borcu var"

Eski Başbakan Schröder:
  • Giriş : 02.02.2008 / 08:06:00
  • Güncelleme : 02.02.2008 / 09:38:30

Schröder, Kıbrıs Rum Kesimi'nin engelleme girişimlerine rağmen planlanan KKTC ziyaretini gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Kıbrıs Rum Kesimi'nin engelleme girişimlerine rağmen planlanan KKTC ziyaretini gerçekleştiriyor.

Alman işadamları ile birlikte özel bir uçakla dün KKTC'ye gelen Schröder, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Başbakanı Ferdi Sabit Soyer'i makamlarında ziyaret etti. Rum Kesimi'nde paniğe yol açan iki günlük ziyaretine sıcak mesajlarla başlayan Schröder, "Avrupa'nın bölünmüş bir Ada'ya ihtiyacı yok." diyerek Kıbrıs sorununun çözümünün birleşmeden geçtiğini kaydetti. Ziyaretinin, Birleşmiş Milletler'in, Kıbrıs konusunda başlatabileceği bir sürece katkıda bulunmasını diledi. Talat ile düzenlediği basın toplantısında KKTC'ye uygulanan izolasyonlarda Avrupa'nın da hatası olduğunu belirten eski başbakan, "Avrupa'nın bir borcu var. Çünkü Kuzey Kıbrıs, Annan Planı'na 'evet' demiştir ve maalesef Güney Kıbrıs bu planı reddetmiştir. Bu nedenle diyorum ki; AB serbest ticareti gerçekleştirmekle yükümlüdür." diyerek, AB'yi KKTC'ye verdiği sözlerini tutmaya çağırdı. AB'nin Kuzey Kıbrıs'ı finansal olarak desteklemesinden memnun olduğunu kaydederken, "Ancak paradan daha önemli olan ticaretin serbestleştirilmesidir." dedi. KKTC'ye doğrudan uçuşların başlatılması konusunda da destek verdi.

Gerhard Schröder, ziyaretinden dolayı Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un üzüntü duyduğunun hatırlatılması üzerine, "Üzüntüsünü kesinlikle anlamıyorum. Ben buraya davetli olarak geldim." ifadesini kullandı. Mehmet Ali Talat da ziyareti, 'dünyanın Kıbrıs sorununa ve Kıbrıs Türk halkının izolasyonunun ortadan kaldırılmasına yönelik ilgisinin bir devamı' olarak nitelendirdi. Schröder'e KKTC ziyaretinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Cüneyd Zapsu eşlik ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious