Eski başkan yeniden Mersin'e talip

Eski başkan yeniden Mersin'e talip.8092
  • Giriş : 01.01.2009 / 20:26:00

MersinBüyükşehir Belediyesi eski başkanı Halil Kuriş, AK Parti Büyükşehir'den aday adayı olduğu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mersin Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Kuriş'te Ak partiden aday adaylığı için il başkanlığına başvuruda bulundu.

Ak Parti'den Mersin Büyükşehir belediye başkanlığına 1 Nisan 1950 yılında Trabzon'da doğmuş olan Halil Kuriş Babasının işlerinden dolayı 1955 yılında Ankara'ya taşındı. 1957-1962'de Ankara Sarar İlkokulu, 1962-1965'te Mimar Kemal Ortaokulunda okudu. Henüz öğrencilik yıllarına Baba mesleği olan inşaat sektörüne ilgi duymaya başladı. Gençlik yıllarında sporla ilgilenen Kuriş, disiplinli ekip çalışması tecrübesini, amatör ligde Futbol oynayarak kazandı.

Halil Kuriş 1965-1968 yılları arasında Ankara'da Aile şirketi olan Kuriş İnşaat bünyesinde “yap-sat” olarak bilinen Müteahhitlik sektörüne geçiş yaptı. Mesleğinde edindiği tecrübesini 1968 yıllında Ailesi ile birlikte Mersin'e taşıdı. Mersin Müteahhitler Birliğine üye olan Kuriş Mersin'e 600 konut kazandırmış olup inşaat sektöründe 40 yıldır hizmet vermektedir.

Gençlik yılarından itibaren siyasetle iç içe olan Kuriş, 1983 yılında Anavatan Partisi kurucu üyeliği ile aktif siyasete atıldı. 1986-1994 Mersin Belediyesi meclis üyeliği, 1994-1997 Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliği, İmar Komisyon Başkanlığı, Encümen üyeliği yaptı ve diğer komisyonlarda da aktif rol aldı.

Kuriş H.Okan Merzeci'nin vefat etmesinin ardından, Anavatan Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisinden oluşan meclis üyelerinin ittifakı ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. 18 aylık başkanlık görevinin ardından siyasetle olan ilişkisini sürdürdü. 2004 yılı Ocak ayında AK Parti bünyesine katılan Kuriş, partinin il teşkilatının kurulmasında ve yapılandırılmasında görev aldı. Kadınların ve Gençlerin siyasete katılımının arttırılmasına yönelik çalışmalarda da bulunan Kuriş, 28 Mart 2004 seçimlerinde AK Partiden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıkladı. Halen Mersinde hayatını sürdüren Halil Kuriş, Kamu Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri, Spor Kulüpleri, Kültür ve Sanat Dernekleri ile ilişkilerini sürdürmeye devam etmektedir.Halil Kuriş 5 çocuk babasıdır.

Milletvekili adayı Mustafa Erim'de , Akdeniz İlçe Belediye Başkanlığı aday adaylığı için başvurusunda bulundu.

AK Parti'den Akdeniz Belediye Başkan aday adaylığını açıklayan Mustafa Erim, Mersin'in Türkiye'nin potansiyelini yansıttığını belirterek, olası belediye başkanlığında Mersin'de yaşayan, hizmet bekleyen tüm vatandaşların belediyesi olacaklarını savundu.

Başvuru sırasında basın açıklaması da yapan Erim, 29 Mart seçimleriyle yerel yönetimlerde güçlü, güvenli ve güvenilir şehirlerin inşasını gerçekleştirme fırsatının AK Parti kadrolarına nasip olacağını savundu.
Mersin'in, genç ve dinamik nüfusu, elverişli coğrafi konumu, zengin kültür ve tarihi birikimi ile Türkiye'nin potansiyelini yansıtmakta üzerine düşen her türlü görevi yerine getirmeye sorumlulukları almaya hazır beklediğini belirten Erim, “Yeter ki bu görev potansiyeli aydınlığa çıkaracak adımlar atma kabiliyetine sahip ellere teslim edilsin.

Mersin'in özlemleri Türkiye'nin özlemlerinden farklı değildir.

AK Parti'nin güçlü Türkiye hedefi ile bizim yoksunluk ve yoksulluk çekmeyen Mersin hedefimiz aynı kaynaktan beslenmektedir.

Nasıl ki partimizin ekonomik istikrarı sağlamış rekabetçi bir piyasa yapısı oluşturmuş sürdürülebilir bir kalkınma ortamı yakalamış ve bunun nimetlerini adil bir şekilde dağıtan yoksulluk ve yolsuzluğun giderildiği özgür ve müreffeh insanların barış içinde yaşadığı çağdaş dünya ile entegre olmuş bir Türkiye özlemi ve ideali varsa bizim de Mersin özlemimiz ve idealimiz altını çizerek ifade etmek isterim ki aynı kaynaktan beslenmektedir.
Bu özlem ve ideal sağlıklı kentleşmenin gereklerini yerine getirecek güce sahip huzurlu ve mutlu insanların yaşadığı bir Mersin'dir” dedi.

“Mersin, Türkiye'nin sayılı metropolleri arasında yer almalı”

Mersin'in köklü bir ticaret geleneğine sahip olan bir tarih ve kültür şehri olduğunu ifade eden Erim, “Şehrimiz 20 yılda aldığı iç göç nedeniyle nüfusu birkaç kez katlanarak 1 milyona ulaşırken kentin ve kentimizde yaşayanların temel alt ve üst yapı ihtiyaçlarına gereken yeterlilikte cevap verilememiştir. Ticari faaliyetlerde kaydettiği üstün performansa bağlı olarak Türkiye'nin sayılı metropolleri arasında yer alması gereken Mersin son yıllarda aldığı iç göçünde etkisiyle hızlı ve çarpık yapılaşmanın kucağına bırakılmıştır” diye konuştu.

Akdeniz İlçesi'nin Mersin'in tarihsel mimari mirasına ev sahipliği yaptığını kaydeden Erim, Akdeniz'in “çarpık” ve “acımasız” yapılaşmanın en kötü örneklerinden birini sergilediğini ileri sürdü.

“Mersin, Türkiye'nin gelişmiş şehirlerinin standartlarına sahip olmalı”

Mersinlilerin Türkiye'nin gelişmiş şehirlerinin sahip olduğu standartlara sahip olmasının en büyük arzusu olduğunu dile getiren Erim, “Her şehrin kendine özgü bir ruhu vardır. Bu ruh yüzyılların birikimini yansıtır. Mersin'in en büyük mirası bu ruha bu geleneğe sahip olmasıdır. Ancak bu geleneği oluşturabilecek, hiçbir hesabı olmaksızın kent bilincine yerleştirecek bir yönetim anlayışının hakim olmasını arzu ediyoruz. Bir şehrin kalkınmışlık derecesini gösteren en önemli göstergeler; modern kentsel alanlar, insan hayatını zorlaştıran değil kolaylaştıran, yaşam sahalarını genişleten mekan ve mimarinin varlığıdır” dedi.

Mersin'in ihtiyaç duyduğu projeleri ve kentsel yenileme planlarını uygulamaya koyarak, modern bir dünya kentini tesis etme zamanın geldiğini ifade eden Erim, “Alınması gereken önlemler belli, atılması gerek adımlar ortadadır. Partimizin ülke düzeyinde başarıyla gerçekleştirdiği belediyecilik hizmetlerinden, Mersin de payına düşeni almak zorundadır” şeklinde konuştu.
Kent içinde, farklı sosyal kesimlerin taleplerine yanıt verebilecek, anlayış ve özelliklerde sosyal projelerin hayata geçirilmesinin gerektiğini dile getiren Erim, sözlerine şöyle devam etti:

“İnsana yatırım geleceğe yatırım yapmak anlamına gelmektedir. Bu da Mersin'e yapılacak en büyük yatırımlardan birisi olacaktır. Kısaca Mersinimizin hasretlerine cevap verebilmenin yolunu bilmekteyiz. AK Parti Türkiye'yi nasıl güven ve istikrar iklimine taşıdıysa, bizde Mersin'i aynı iklime taşıyacağız. AK Parti iktidarı ile Türkiye'ye hakim olan dürüst, dinamik, bilgili ve temiz siyaset anlayışını, Mersin'de AK Parti ruhunu taşıyan kadrolarla gerçekleştireceğiz.”

Yerel yönetim ve yerel yöneticiyi, Mersinlileri ile buluşturmak, umut ve güven dolu bir kenti tesis etmek arzusuyla yola çıktıklarını ifade eden Erim, “Bunun ön şartı olan şeffaf, katılımcı ve denetlenebilir bir belediyecilik temel hedefimizdir. Biz Mersin'de şu kesimin ya da bu kesimin belediyesi değil, Mersin'de yaşayan ve bizden hizmet bekleyen tüm vatandaşlarımızın belediyesi olacağız. Yolumuzun açık yüzümüzün ak olmasını diliyorum. Mersinli hemşerilerimizin yeni yılını kutluyorum” dedi.

AK Parti Akdeniz İlçe Başkanı İsmail Taşpınar da, 29 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlerde öncelikli olarak Akdeniz olmak üzere Büyükşehir ve diğer ilçelerde Mersin'de tüm belediyelerin AK Partili olmasını sağlayacaklarını savundu.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*