Eski belediye başkanı Gülay Çokay'a beraat

  • Giriş : 25.06.2007 / 21:28:00

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Şişli Belediye Başkanı Gülay Çokay'ın da aralarında bulunduğu 35 sanıklı davada verilen kararını temyiz etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başsavcılığın, İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesince açıklanan kararı, cumhuriyet savcısının daha önceden açıkladığı mütalaaya aykırı yönleri bulunduğu gerekçesiyle temyiz ettiği belirtildi.

Gülay Çokay'ın zimmetine para geçirdiği ve belediyenin bazı işlemlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yargılandığı davada, Çokay'ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın beraatına, 11 sanık yönünden davanın ortadan kaldırılmasına, ölen 3 kişi hakkındaki davanın düşürülmesine, 1 kişinin de dosyasının ayrılmasına karar vermişti.

MÜTALAADAN

Davanın 1 Mart 2007 tarihli duruşmasında açıklanan mütalaada, sanık Oğuz Öngen'in yapılan tüm aramalara rağmen bulunamadığı belirtilerek, bu nedenle hakkındaki dava dosyasının ayrılması isteniyordu.

Mütalaada, yargılama aşamasında ölen Ahmet Ayan, Mehmet Erdoğan Gülen ve Ebubekir Üçtepe hakkındaki davaların da düşürülmesi talep ediliyordu.

Gülay Çokay, Nalan Öngen, Altan Demirel, Faruk Aker ve Yalçın Alpay'ın ''resmi evrakta sahtecilik'' suçuna ilişkin TCK'nın 204/2. maddesi uyarınca 3 ile 8'er yıl arasında hapisle cezalandırılması istenen mütalaada, Gülay Çokay, Erdin Yaravul, Ebubekir Üçtepe, Nalan Öngen, Fehmi Akval, Haluk Tamgaç, Hasan Taban, Yeşim Gözpınar ve Murat Mehmet Uğurlu hakkında ''ihaleye fesat karıştırmak suretiyle irtikap'' suçundan açılan davanın ise bu suça ilişkin öngörülen zaman aşımı süresi dolduğu gerekçesiyle ortadan kaldırılması öngörülüyordu.

Gülay Çokay, Altan Demirel, Oğuz Öngen, Tanju Gürsu, Erdin Yaravul, Mehmet Yüksel Kasımoğlu, Halit Ayangil, Nalan Öngen, Fehme Akval, Haluk Tamgaç, Hasan Taban, Yeşim Gözpınar, Ahmet Sıtkı Barı, Ragıp Bölükbaş, Nimet Bulut, Alaettin Öztürk hakkında da ''görevi kötüye kullanmak'' ya da ''nitelikli dolandırıcılık'' suçlarından dava açıldığı hatırlatılan mütalaada, Çokay'ın da aralarında bulunduğu sanıklar hakkındaki davaların zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle ortadan kaldırılması gerektiği bildiriliyordu.

Gülay Çokay, Oğuz Öngen, Ali Mesut Haydaroğlu, Gökhan Şahin, Nalan Öngen, İbrahim Koçar, Tanju Gürsu, Erdinç Yaravul, Mehmet Yüksel Kasımoğlu, Haluk Ayangil, Rahmi Akbal, Haluk Tamgaç, Hasan Taban, Yeşim Gözpınar, Ahmet Sıtkı Barı, Altan Demirel, Burcu Gülen, Ahmet Aşık, Cemil Can Bıçakçı, Murat Akyol, Elif Rençber, Mustafa Rençber, Yeter Yılmaz ve Ali Yılmaz hakkında ''ihtilasen zimmet ve bu suça iştirak''ten dolayı dava açıldığı belirtilen mütalaada, bu suçun ''görevi kötüye kullanmak'' kapsamında kaldığı ve sanıklar hakkındaki bu suçlamanın da zaman aşımı süresi dolduğu gerekçesiyle ortadan kaldırılması gerektiği kaydediliyordu.

Başsavcılığın temyiz istemi, Yargıtay tarafından değerlendirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious