Eski çamlar bardak oldu

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Eski çamlar bardak oldu sözü 60 yaşındaki Kadı Mehmet Türkmenoğlu'nun ellerinde gerçek oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Osmaniye'nin Kadirli İlçesi Kızyusuflu köyünde oturan ve dedesindenn öğrendiği çam bardak işini 35 yıldır sürdüren kadı lakaplı Mehmet Türkmenoğlu çam ağacından bardak yapıyor. Özel olarak seçtiği çam ağaçlarını maharetli elleri ve dededen kalma aletleriyle yontmaya başlayan Türkmenoğlu, birbirinden güzel süs eşyaları bardaklar ve sürahiler ortaya çıkarıyor. Çam ağacından yapılan sürahilerin, içindeki suyun soğuttuğunu ve soğukluğunu uzun süre muhafaza ettiğini belirten Türkmenoğlu, tadının da bir başka güzel olduğunu söylüyor.

Eskiden yaşanmış güzelliklerin uçup gittiğini, tekrar ele geçmeyeceğini anlatmak için kullanılan "Eski çamlar bardak oldu." sözünü yalanlarcasına mesleğinin son temsilcisi olan Kadı Mehmet eski çamları bardak yapmaya devam ediyor.

Kadı Mehmet, "Şu anda kullanılan ve eskilerin de sıklıkla kullandığı eski çamlar bardak oldu sözü yeninin her zaman bekleneni vermediğini, hayal kırıklığına yol açtığını ifade eder. Ancak ben eski çamları bardak yapmaya devam ediyorum. Çamdan yaptığım bardaklar sürahiler ve süs eşyaları büyük ilgi görüyor. Günde 10 saat çalışarak yaptığım sürahileri 2 günde, 3-4 bardağı da 1 günde yapabiliyorum. Sürahileri 40 YTL' den bardakların tanesini de 5 YTL' den satıyorum" diyor.

Rahatsızlığı nedeniyle eskisi kadar çalışamadığını belirten evli 13 çocuklu Kadı Mustafa Türkmenoğlu, mesleğinin son temsilcisi olduğunu dile getiriyor.

Dedesinden öğrendiği mesleğini çocuklarına ve torunlarına aktaramadığını belirten Türkmenoğlu "İsterdim ki bu işi çocuklarıma ve torunlarıma da aktarayım. Ancak kimse yanaşmak istemiyor. Zor ve zahmetli bir iş. Büyük emekler veriyorsun ancak kazandığın 3-5 kuruş. Bu yüzden benden sonra çamlar bardağa dönüşmeyecek" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious