Eski CIA Başkanı Pentagon'a aday

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George W. Bush'un, görevinden ayrılacak olan Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in yerine aday gösterdiği Robert Gates, eski başkan baba George Bush'un yakın çalışma ekibi içinde yer alıyordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gates'in, yeni görevine başlaması için, senato tarafından onaylanması gerekiyor. 63 yaşındaki Gates, en son Texas A&M Üniversitesi'nin rektörlüğü görevini yürütüyordu. Evli olan Gates'in, yetişkin 2 çocuğu bulunuyor.

ABD'de dün yapılan kongre seçimlerinde, muhalefetteki Demokrat Parti'nin kazandığı büyük zaferin ardından gelen büyük görev değişikliği çerçevesinde Gates, başkan Bush yönetiminin dış politikasında büyük söz sahibi olacak.
Gates'in, ABD Savunma Bakanlığı'na aday gösterilmesi, başkan Bush'un, yardımcısı Dick Cheney'in başını çektiği ve Rumsfeld'in içinde yer aldığı sertlik yanlısı ekibin etkisinden sıyrılarak babasının döneminde görev yapan “realist ve pragmatik” ekibe yönelmek zorunda kaldığı biçiminde yorumlandı.

Rumsfeld'in görevinden ayrılmaya zorlanması, Bush'un, 6 yıla yaklaşan beşkanlığı sırasında meydana gelen en büyük görev ve politika değişikliği olarak değerlendiriliyor.

Gates'in, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a da yakın olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious