Eski DEP milletvekili Leyla Zana, yine Öcalan'ı savundu

Eski DEP milletvekili Leyla Zana, yine Öcalan'ı savundu.8574
  • Giriş : 21.09.2007 / 14:26:00

Eski DEP milletvekili Leyla Zana, üç ayrı soruşturma kapsamında Cumhuriyet Savcılığı'na ifade verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zana ifadesinde, Abdullah Öcalan'ın Kürt halkının liderlerinden biri olduğunu ileri sürdü ve ''Öcalan'ı terör örgütü lideri olarak görmüyorum'' dedi.

Zana, eyalet sistemi için de, "Eyaletler konusunda merkeziyetçi yönetimin ülke sorunlarını yeterince çözmediğini, ertelemeci bir mantıkla yaklaştığını ve bu nedenle eyalet sisteminin daha iyi olacağını söyledim. Amacım siyasi sınırların çizilmesi ve toplumların bölünmesi değildir. Tümü ile ülke bütünlüğü içerisinde herkesin kendisini özgürce ifade etmesini sağlamaktır" dedi.

Leyla Zana, 22 Temmuz seçimleri öncesi Diyarbakır, Adıyaman ve Iğdır'da yapılan DTP'ye destek mitinglerinde eyalet sistemi önermiş, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'dan 'Kürtlerin lideri' diye söz etmiş ve hakkında soruşturmalar açılmıştı.

Zana, "Kürdistan" kelimesini kullanmasıyla ilgili olarak da, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadar bu kelimenin kullanıldığını belirtti.

Zana, "Bu bir gerçekliktir. Tarihsel, sosyal ve psikolojik olarak bir realitedir. Bu toplum, Kürt ve Kürdistan denildiğinde kendisini rahatlamış hisediyor. Her halk gibi kendi onuru ve kimliği ile yaşamak istiyor. Bu da onların hakkıdır. Kendi kimliği ile kendisini ifade etmesi bir Türk için de Bir Kürt için de bir İngiliz için de en doğal haktır" diye konuştu.

"Amacım bölmek değil"

"Bu ifademde amacım toplumların bölünmesi değildir" diyen Zana, herhangi bir suç işleme kastı olmadığını söyledi.

Zana, "Bir trafik polisinin tayini bile Ankara'da yapılmaktadır. Bu da ülkenin gelişmesini, büyümesine, ve ilerlemesine yakışmamaktadır. Sorunları paylaşarak çözmenin daha kolay bir yol olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

"Öcalan Kürt halkının lideri"

Leyla Zana, Abdullah Öcalan'ı Kürt halkının liderlerinden biri olarak gördüğünü söyleyerek, "Bu benim şahsi görüşümdür. O toplantıya katıldığımda ben konuşma yapmadan önce de orada bulunan topluluk, 'Biji serok Apo' ve benzeri İmralı'da hükümlü bulunan Öcalan'ı kast ederek değişik sloganlar atıyorlardı. Benim konuşma yaptığım esneda bu sloganlar atılmış olabilir. Ama ben özellikle bu sloganları atmaları konusunda kimseyi teşvik etmedim, kışkırtmadım" dedi.

Iğdır'da ne demişti?

Kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana, DTP'nın 20 Temmuz'da Iğdır'da düzenlediği mitingte yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

"Kürtlerin istekleri Ankara tarafından görülüyor. Kürtler 1999 İmralı süreciyle bir stratejik değişiklik yaptı. Dediler ki 'sınırları çizmeye gerek yok, halklar birlikte el ele gönül gönüle yaşayabilir. Yeter ki yönetici kadro bunu görebilsin.' Çatışmasız, kavgasız halkımız bu süreci destekledi. Sekiz yıl bunu uygulamaya çalıştık. Siz ne yaptınız, hiçbir şey. Bir iki adım attınız geri çekildiniz.

Bu acıya ne gerek vardı. Demek ki doğru olanın önüne geçemezsiniz. Şimdi yapmanız gereken ilk şey genel bir af çıkarmanızdır. İkincisi, Osmanlı'nın kuruluşundan bugüne kadar olması gereken Kürdistan eyalet sistemine geçmenizdir. Diğer bölgelere de eyaletler kur. Bu ülkenin bölünmesi demek değil, aksine ülkenin bütünleşmesi, bir arada yaşaması demektir.

Her Kürt yaşadığı toprağın adını bilir, onu asla gözardı etmez. Tarihin sayfalarına kaydırmaz. Bunun için Türkiye'nin eyaletlere bölünme zamanı gelmiştir. Ankara, Türkiye'yi eyaletlere böl ve Kürdistan eyaletini kur. Cumhuriyet'in kuruluş sürecinde yapamadığını şimdi yap."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious