Eski DEP milletvekiline 6 ay hapis

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'a Roj TV'de 'Sayın' diyen kapatılan DEP'in eski milletvekili ve Demokratik Toplum Partisi (DTP) Meclisi Üyesi Sedat Yurttaş'a 6 ay hapis cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'e kullandığı ''Sayın Öcalan'' sözü nedeniyle 6 ay hapis cezası verilmesinin ardından, eski DEP milletvekili Sedat Yurttaş da aynı gerekçe ile 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kapatılan DEP'in eski milletvekili ve DTP Parti Meclis üyesi Sedat Yurttaş, 11 Ocak 2006 tarihinde Roj TV'de katıldığı gündem programında teröristbaşına 'Sayın' diye hitap ettiği gerekçesiyle hakkında Diyarbakır Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

TCK'nın 215/1 maddesi uyarında 'Suçu ve suçluyu övme' suçlamasıyla yargılanan Sedat Yurttaş'ın bugün katılmadığı duruşmada, 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, cezası ertelemedi ve para cezasına da çevirmedi.

Davayla ilgili daha önce savcıya ifade veren Yurttaş, "Sayın diye bahsetmek, benim alışkanlığımdır. Siyasi terbiyem bu yöndedir. Ben milletvekilliği yaptım. Bu nedeniyle Öcalan'dan bahsederken 'Sayın' ibaresini kullandım." demişti.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'e, kullandığı ''Sayın Öcalan'' sözü nedeniyle de 6 ay hapis cezası verilmişti.

Dava dosyasını inceleyen mahkeme heyeti, sanığın suç ve suçluyu alenen övdüğünün sabit olduğunu, sanığın aynı sözleri aynı konuşma içinde birden fazla tekrar etmesi ve ayrıca bir partinin genel başkanı olması sebebi ile halk üzerinde bırakacağı etki de nazara alınarak altı ay hapis cezası ile cezalandırılmasını kararlaştırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious