Eski hükümlüler hayata hazırlanıyor

  • Giriş : 12.01.2006 / 00:00:00

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik alanında önemli bir projeye imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye İş Kurumu ile birlikte yürütülen proje kapsamında 20'si eski hükümlü, 60'ı özürlü olmak üzere toplam 80 kişi büro hizmetleri ve sekreterlik programlarında eğitim alıyor. Dersler, Gülen Yüzler Engelliler Rehabilitasyon Merkezi'nde veriliyor. 5 aylık kurs döneminin sonunda başarılı olanlar Kocaeli Eğitim Merkezi (KO-MEK) sertifikası alacak. Büyükşehir Belediyesi ise sadece sertifika vermekle kalmayacak, kamu ve özel sektördeki boş hükümlü ve özürlü kadrolarını araştırarak, kursiyerlerinin söz konusu kadrolara yerleşmesi için referans verecek.

Kursiyerlere uzmanlar tarafından psikolojik destek de veriliyor. Özellikle eski hükümlerin büyük ölçüde yararlandığı psikolojik destek seansları sırasında "özgüven" ve "hayatta yeniden başlama" konularında terapi uygulanıyor. Derslere hiçbir ücret ödemeden katılan kursiyerlere ayrıca İŞ-KUR fonundan haftalık cep harçlığı veriliyor. Özürlülerin 9.75 YTL, eski hükümlülerin ise 6.25 YTL olan günlük harçlıklarına 2 YTL'lik yol paraları da ekleniyor.

Eski hükümlüler ile özürlüleri meslek sahibi yaparak yeniden hayata kazandırmayı hedefleyen projeyi, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gülser Ustaoğlu, Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Çöpoğlu, Belde A.Ş. Genel Müdürü Gültekin Görüm ile İŞKUR İl Müdürü Ahmet Canımova yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi - İŞKUR işbirliğine ayrıca Kocaeli Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yerelsen ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek veriyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi daha önce de Sevgi Mağazası ve Garip Evi gibi sosyal içerikli projelerini hayata geçirmiş ve önemli bir eksikliği gidermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious