Eski iktidarın hatalarını tekrarlamayacağız

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Kırgızistan Devlet Başkanı Bakiyev: "Eski iktidarın hatalarını tekrarlamayacağız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurmanbek Bakiyev'in devlet başkanlığı sarayının toplantı salonunda milletvekilleri ve bölgesel idarecilere seslendi. Yabancı ülkelerin Bişkek büyükelçilerinin de davet edildiği konuşmada Bakiyev, devrik Askar Akayev hükümetinin hatalarını tekrar etmeyeceklerini söyledi.

Kırgızistan'ın Sovyetler Birliği'nin dağılması ile diğer ülkelerle aynı tarihte bağımsızlığını kazandığını hatırlatan Bakiyev 15 yıl içinde diğer ülkelerin her alanda gelişme sağladıklarını Kırgızistan ise geri kaldığını ifade etti. Bu durumdan ülkeyi 15 yıl boyunca yöneten Asker Akayev'i sorumlu tutan Kırgızistan Devlet Başkanı, ülkeyi kalkındırmak için hazırladıkları planlardan bahsetti. Bakiyev, beş ve on yıllık stratejik amaçlarını belirlediklerini, bu hedeflere ulaşabilmek için bazı gerekli şartların belirlendiğini söyledi. Bakiyev, bu şartları 'sağlam yönetim, anayasada acil değişiklikler, siyasi partileri geliştirmek, şeffaf yönetim, ekonomik gelişme' olarak sıraladı. Kurmanbek Bakiyev, "Önümüzdeki on yılın ikinci yarısında Kırgızistan ekonomi, siyaset, kültürel ve sosyal çerçevede dünya standartları düzeyinde olmasını amaçlıyoruz" dedi.

Yabancı yatırımları ülkeye çekmeyi, sanayinin gelişmesiyle dış ticaret açığını kapatmayı hedeflediklerini söleyen Kurmanbek Bakiyev; elektrik enerjisi, iletişim-ulaşım ve tarım alanlarında özelleştirmeye başlayacaklarını dile getirdi.

Geçmişte eğitim ve sağlık alanında istihdam sağlanamaması nedeniyle beyin göçü yaşandığına dikkat çeken devlet başkanı, bu yüzden yeni atılımlara hazırlanan Kırgızistan'da eleman eksikliği yaşandığını vurguladı. Kurmanbek Bakiyev, komşu ülkelerle sıkı bir işbirliğine girmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious