Eski İÜ Rektörü Kemal Alemdaroğlu yargılanacak

Eski İÜ Rektörü Kemal  Alemdaroğlu yargılanacak.10517
  • Giriş : 19.12.2007 / 12:02:00

Alemdaroğlu, üniversiteyi zarara uğrattığı gerekçesiyle yargılanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Danıştay 1'inci Dairesi, eski İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun, üniversiteye ait bir taşınmazın ihalesinde, üniversiteyi zarara uğrattığı gerekçesiyle yargılanmasına karar verdi.
Prof. Dr. Alemdaroğlu'na Antalya Konyaaltı'ndaki üniversite taşınmazıyla ilgili suçlamalar yöneltilmiş ve hakkında inceleme başlatılması istenmişti.

Mülkiyeti İÜ'ye ait Antalya Konyaaltı'ndaki bin 200 metrekare yüzölçümlü taşınmaz kat karşılığı inşaat sözleşmesiyle yükleniciye ihale edilmişti.

Prof. Dr. Alemdaroğlu da, bu ihalenin tamamlanması ve sözleşme yapılmasından sonra üniversiteyi zarara uğratmakla suçlanıyor.

Suçlamalar söyle:

- Yükleniciye ilave hak ve menfaat sağlanması
- Yüklenici firmanın, arkeoloji binası yapılması öngörülen ancak bu bina için arsanın kim tarafından temin edileceği belli olmayan ihtilaflı bir ek sözleşme imzalaması
- 14 ayda bitirilmesi gereken işin gecikmesi
- Bu süre içinde üniversitenin zarara uğratılması

Bu suçlamalara ilişkin olarak, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı'nca oluşturulan kurul, Alemdaroğlu hakkında 13 Nisan 2007'de men-i muhakeme (yargılanmama) kararı verdi.

Kurulun men-i muhakeme kararını bozdu

Kurul kararını yasa gereği inceleyen Danıştay 1'inci Dairesi, Alemdaroğlu'nun üzerine atılı suçu işlediğini doğrulayacak ve hakkında kamu davası açılmasını gerektirecek yeterli kanıt bulunduğuna işaret etti.

Daire, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nca oluşturulan kurulun men-i muhakeme kararını oy çokluğuyla bozarak, Alemdaroğlu'nun lüzum-u muhakemesine (yargılanmasına) hükmetti.

Yargılamanın İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılmasına karar veren daire, Alemdaroğlu hakkındaki dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Dairenin kararında, söz konusu arsanın müteahhide 2003 yılında teslim edildiği, ayrıca Arkeoloji Hizmet Binası yapılmasının istendiği belirtilerek, yüklenici firmanın, bu hizmet binası için üniversiteden arsa temin etmesini istediği kaydedildi.

Kararda, karşılıklı yazışmalar sonrasında bir sonuca ulaşılamaması nedeniyle üniversitenin 2005 yılında sözleşmeyi tek taraflı feshettiği, fesih kararına karşı yüklenici firmanın dava açtığı, davanın derdest olduğu ifade edildi.

Kararda, tüm bu gelişmeler sonunda, üniversitenin 14 ayda teslim alması gereken binayı teslim alamadığı, arkeoloji öğrencileri için barınma yeri kiralamak zorunda kalındığı ve ortaya çıkan durum nedeniyle üniversitenin zarara uğratıldığının görüldüğü vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious