Eski MHP İl Başkanı, Ömer U.'yu tanımadığını iddia etti

Eski MHP İl Başkanı, Ömer U.'yu tanımadığını iddia etti.13954
  • Giriş : 09.04.2008 / 16:46:00

Nizamettin Sağır: 'Fotoğraftaki kişinin soyisimini bile bilmiyorum, bu olayda provokasyon olduğu kesin'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski MHP Antalya İl Başkanı Nizamettin Sağır, Akdeniz Üniversitesi'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavgada silah kullanan Ömer U'yu sadece partinin etrafında gördüğünü belirterek, ''O vatandaşın fiilinden beni sorumlu tutabilmeniz için benimle onun gerçekten bir organik bağı olması lazım. Türkiye'de komplo teorilerinin ucunu kaçırdık biz'' dedi.

Sağır, Antalya Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, Akdeniz Üniversitesi'ndeki olayların 4-5 yıldır devam ettiğini, ancak yaşananların Antalya gündemine yansıtılmadığını iddia etti.

Terör örgütünün hedef şehirlerinden birinin Antalya olduğunu savunan Sağır, kentte tutunma gayretinde olan terör örgütü üyelerinin Akdeniz Üniversitesi'ni hedef seçtiklerini söyledi. Nizamettin Sağır, şöyle devam etti:

''Akdeniz Üniversitesi'ndeki 50-60 kişilik bölücü örgüt sempatizanı kişilerle, Şafak Mahallesi'nden katılan, üniversite dışındaki grup yaklaşık 1.5 aydır üniversitede terör estirmektedir. Bu faaliyetler sırasında sadece Akdeniz Üniversitesi'ndeki milliyetçi, ülkücü gençler değil, yakasında Atatürk rozeti ya da Türk Bayrağı taşıyanlar da hedef olmuştur. Cuma günü yaşanan olaylarda, Akdeniz Üniversitesi'nin kız yurdundaki hiçbir siyasi partiye mensup olmayan kızlara bile bu örgüt sempatizanları tarafından dayak atılmış ve biri bıçaklanmıştır.''

BİR AY ÖNCEKİ BIÇAKLAMA OLAYI

Sağır, 7 Martta Akdeniz Üniversitesi öğrencileri Çağrı Kasap ve Serkan Hindistan'ın karşıt görüşlü öğrencilerce bıçaklandığını, bu öğrencilerin de avukat olarak kendisinden yardım istediklerini ifade etti.

Konuyla ilgili Emniyet Müdürlüğü yetkililerini arayarak yardım istediğini anlatan Sağır, faillerin yakalanmasını, bunun üniversitede huzursuzluk kaynağı olduğunu, yeni olaylar çıkma ihtimali bulunduğunu bildirdiğini belirtti.

Faillerin ertesi gün yakalanarak mahkemeye sevk edildiğini ifade eden Sağır, terör örgütü sempatizanı olduğu iddia edilen 9 öğrencinin ise serbest bırakıldığını, bu kişilerin aynı zamanda bıçaklanan öğrencilerle aynı yurtta kaldıklarını söyledi.

Yurt yönetiminin olaya karışan faillerle ilgili soruşturma açarak bu kişileri yurttan uzaklaştırması gerektiğini belirten Sağır, ''Ancak Kredi ve Yurtlar Kurumu bunu yapmadı, aksine o yurtta kalan, suçun mağduru olanları yurttan dışarı atmak için gayret içine girdi'' dedi.

OLAYLARDA SİLAHLA ATEŞ AÇILMASI

Sağır, Akdeniz Üniversitesi'nde yaşananlarla ilgili Türkiye kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini iddia etti.

Olaylar sırasında silahla ateş açtığı görülen Ömer U. ile çekilmiş fotoğraflarının basına yansımasına tepki gösteren Sağır, şöyle konuştu:

''Ömer U. adlı kişinin soyismini televizyonlarda, bu olaydan sonra öğrendim. Onun öncesinde Ömer U, partinin etrafında gördüğüm tiplerden biri. Bu arkadaş, il başkanlığım döneminde aşağıdaki taksicilerden aldığım şikayet üzerine partiye giriş çıkışını yasakladığım bir vatandaş. Ama fotoğraflara dikkatli bakarsanız şunu görürsünüz, MHP'li yöneticilerin yanında fotoğraf vermeye çalışan bir adam. Onunla yöneticilerin hiçbir samimiyeti, sohbeti, konuşması yok ama fotoğrafların bir tarafında var. Sosyal faaliyetler yaparken, arkamda duran kişiye ne yapmamı bekliyorsunuz? O vatandaşın fiilinden beni sorumlu tutabilmeniz için benimle onun gerçekten bir organik bağı olması lazım. Türkiye'de komplo teorilerinin ucunu kaçırdık biz. Bu olayda provokasyon olduğu kesin.''

''DEVLET AĞABEYLİĞİNİ YAPSIN''

Ömer U. ile MHP arasında bağlantı kuranları da olaylarda silah kullananları da kınadığını belirten Sağır, şunları kaydetti:

''Bu çocukları, sığınmaları gereken devletin sahipsiz bırakmaması, birilerinin kucağına atmaması lazım. Bu çocuklara devlet olarak sahip çıkmıyoruz, dayak yiyen kız öğrencilere sahip çıkmıyoruz, sonra kendini devletin üstünde gören birileri beline silah takıyor ağabeyliğe soyunuyor. Bunun altında da bir şeyler arıyoruz. Devlet ağabeyliğini yapsın. Hukuku hakim kılsın, huzuru hakim kılsın.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious