Eski milletvekili Leyla Zana, eyalet sisteminden vazgeçti

Eski milletvekili Leyla Zana, eyalet sisteminden vazgeçti.8574
  • Giriş : 28.10.2007 / 15:06:00

Kapatılan DEP eski milletvekili Leyla Zana, üç ay içinde ısrarla durduğu eyalet sisteminden vazgeçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'da yaptığı son konuşmada bölünmeyi istemediklerini dile getiren Zana, bu defa Öcalan'ın serbest bırakılmasını istedi.

22 Temmuz'da yapılan genel seçimler öncesi yaptığı konuşmalarda sürekli eyalet sistemini gündeme taşıyan Zana, aradan geçen üç ayda fikir değişikliği yaşadı. Her zaman olduğu gibi teröristbaşı Abdullah Öcalan'dan Kürt lideri diye söz eden Zana, affedilmesi talebinde bulundu.

Zana, seçimler öncesi DTP milletvekillerinin desteklenmesi için Diyarbakır, Adıyaman ve Iğdır'da yapılan mitinglerde, Türkçe- Kürtçe yaptığı konuşmalarında Türkiye'nin eyaletlere bölünmesini istemişti.

Kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana, DTP'nin 20 Temmuz'da Iğdır'da düzenlediği mitingde ise, "Şimdi yapmanız gereken ilk şey genel bir af çıkarmanızdır. İkincisi, Osmanlı'nın kuruluşundan bugüne kadar olması gereken Kürdistan eyalet sistemine geçmenizdir. Diğer bölgelere de eyaletler kur. Bu ülkenin bölünmesi demek değil, aksine ülkenin bütünleşmesi, bir arada yaşaması demektir. Her Kürt yaşadığı toprağın adını bilir, onu asla gözardı etmez. Tarihin sayfalarına kaydırmaz. Bunun için Türkiye'nin eyaletlere bölünme zamanı gelmiştir. Ankara, Türkiye'yi eyaletlere böl ve Kürdistan eyaletini kur. Cumhuriyet'in kuruluş sürecinde yapamadığını şimdi yap." ifadelerini kullanmıştı.

Genel seçimler sonrası ilk defa konuşan Zana, günümüz dünyasında eyaletlere bölünmenin yanlış olacağını belirtti. Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) 8 Kasım tarihinde DTP Genel Başkanlık seçimi öncesi Diyarbakır'da milletvekilleri, eski DEP'li vekiller ile belediye başkanlarının katılımı ile düzenlediği toplantının açılış konuşmasını yapan Zana, ülke bölünmesine karşı olduklarını savundu. Zana, şunları söyledi: "Kürtlerin niyeti ayrılmaktır, bölücülüktür. Biz kendimizi savunuyoruz diyorlar. Ben de diyorum ki hayır bir ayrılığı savunmuyoruz. Hiç kimsenin kafasında bölünme ve parçalanma fikri yok. Artık yeni bir sayfa açmak istiyoruz. Kongrede bir tek ayrılıkçı ifade yoktur."

Leyla Zana, konuşmasının sonunda İranlı şair Resul Rıza'nın 'Elimden Gelse' adlı şiirini okudu. "Yaşlılığın zorlukları." diyerek gözlüklerini çıkaran Zana'ya, DEP eski Milletvekili Selim Sadak kendi gözlüklerini vermeyi istedi. Zana'nın bu talebe karşılığı ise, bir hayli dikkat çekici oldu: "Senin gözlüklerin bana uymaz. Çünkü biz farklı düşünüyoruz."

Bu sözler karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Sadak ise, "Bak yine yardım benden geldi." sözlerini söylemekle yetindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious