Eski milletvekili temizlikçi oldu

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Almanya’da iki dönem milletvekilliği yaptıktan sonra seçimi kaybeden Lilo Friedrich, iş bulamayınca evlere temizliğe gitmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kendisi, eşi ve çocuklarından oluşan bir kadroyla temizlik hizmeti veren eski vekil, kısa zamanda şirket kurup işleri büyütmeyi hedefliyor. Temizlik işlerinin yanı sıra müşterilerinin alışverişini de yapan Friedrich, “Alın teriyle para kazanmak ayıp değil.” diyor. Kocası fayansçı olan eski bayan parlamenter, dikiş-nakış konusunda meslek eğitimi almış. 30 yıl yerel bazda politika yaptıktan sonra 1998 yılında milletvekili seçilmiş. Eski Başbakan Gerhard Schröder’in erken seçime gitmesi üzerine 2005’te Federal Meclis üyeliği sona ermiş. Lilo Friedrich, milletvekilliği bitince hastane veya huzurevlerinde yardımcı eleman olarak çalışmak istemiş; bütün kapılar yüzüne kapanmış.

Lilo Friedrich, milletvekilliği bitince yaşadığı zorlukları şöyle anlatıyor: “Vatandaş bizi belirli bir dönem için seçiyor. Milletvekili seçiliyorsak hayatımız boyunca milletvekili kalacağız diye bir kural yok. Milletvekilliği yolu kapandığı sırada yaşım henüz 56 idi ve ne yapacağım diye düşündüm. Almanya’da milletvekilleri eğer tekrar seçilemezlerse milletvekilliği yaptıkları yıl sayısına denk ay için geçiş dönemi parası alıyor. Ben 7 ay aldım. Ondan sonra para kesiliyor. Ancak ben bu paranın bitmesini beklemeden ne yapacağımı düşündüm. Önce sağlık sektöründe hastanelerde veya huzurevlerinde yardımcı eleman olarak çalışmak istedim. Henüz Berlin’deki büromu kapatmadan büro elemanlarımın yardımı ile iş başvurusu dilekçelerini yazmaya başladım. Ama ya ‘yaşlısın’ dediler, ya da ‘çok para istiyorsun’ dediler.”

Bu sektörde iş bulamayan Friedrich, moda konusunda kendisine güvendiği için moda mağazalarına satış elemanı olarak başvurmuş. Ama yine ‘yaşlısın’ cevabıyla karşılaşmış. “Bu dönemde ne kadar iş başvurusu dilekçesi yazdım bilmiyorum, her halde 100’e yaklaşmıştır.” diyen eski milletvekili, burada umduğunu bulamayınca bu kez temizlik hizmetlerini araştırmaya başlamış.

Temizlik işine girme fikri ise huzurevinde kalan annesini ziyarete gittiğinde aklına gelmiş. Friedrich bu süreci şöyle anlatıyor: “Annem huzurevinde yaşıyor. O ve onun gibi huzurevinde yaşamak zorunda kalan birçok yaşlı ve özürlü insan, ‘Eğer bize evimizde bulaşığımızı yıkayacak, ev işlerini yapacak, merdivenleri silecek ve gerekli temizliği yapacak, alışverişe gidecek eleman olsaydı huzurevine daha geç giderdik.’ diyordu. Ben bu alanda bir boşluk olduğunu anladım. Böylelikle kendi firmamı kurdum. Şimdi temizlik dahil bütün işleri yapıyoruz. Pencereleri temizleme işini kocam Karlheinz yapıyor.” diye konuşuyor.

Bu işi yapmaya başladığının duyulmasından sonra medyanın ilgisinin de arttığını söyleyen Lilo Friedrich, “Ben bugüne kadar şuna inanırdım. Almanya’da çalışmak isteyen insan isterse iş bulur. Ama bunun böyle olmadığını kendim iş arayınca gördüm. Toplumumuzda maalesef 50 yaşından itibaren artık iş bulma şansınız yok. Politikacılar gerçi emeklilik yaşını 67’ye çıkarmayı tartışıyor; ama iş yoksa bunu 67’ye değil 70’e çıkarsanız ne olur? İşte ben de 50 yaşının üstündekilerin de bir şansı var mesajını vermek için medya ile konuşuyorum.” diyor.

Ancak Almanya’da her yıl yüz binlerce gencin meslek eğitim yeri bulamadığını ve bu toplumda sadece yaşlıların değil, gençlerin de ekonomik sürece dahil olma sorunu olduğunu hatırlattığımız Lilo Friedrich, kendi oğlundan da örnek vererek şunları söylüyor: “Bu doğru. Benim oğlum 21 yaşında. O da satış elemanlığı alanından meslek eğitim yeri bulmak için 100’den fazla yazılı başvuruda bulundu. Ülkemizde büyük şirketler artık toplumsal sorumluluklarından tamamen sıyrılmış durumdalar. Buradaki insanlar ile para kazandılar, büyüdüler ama şimdi tek rehberleri para olmuş. Bugün yöneticiler adeta ne kadar işçi atar ve hissedarların payını yükseltirse o kadar fazla para alıyor. Eskiden bir şirket yöneticisi, elemanlarını tanırdı. Şimdi bu yok. Ekonomimizde toplumsal sorumluluk şuuru yok. Varsa yoksa para. Bu büyük bir sorun. Bu iş nasıl çözülür pek bilemiyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious