Eski MİT'çi Mahir Kaynak çok farklı bir görüş ortaya attı

Eski MİT'çi Mahir Kaynak çok farklı bir görüş ortaya attı.18132
  • Giriş : 28.10.2007 / 02:15:00
  • Güncelleme : 28.10.2007 / 03:17:40

Eski MİT'çi Mahir Kaynak, PKK'yı kimin kullandığı yolunda çok farklı bir görüş ortaya attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eski MİT mensubu Prof. Mahir Kaynak, PKK konusunda çok farklı bir iddia gündeme getirdi. PKK"nın ABD tarafından kullanılmadığını, tam tersine Türkiye ile ABD"yi karşı karşıya getirmek isteyen güçlerin olduğunu söyledi.

Haber7"de yayınlanan Sefer Turan"ın hazırlayıp sunduğu "Doğu Batı" programına katılan Mahir Kaynak, PKK"nın dünyadaki pek çok gizli örgüt tarafından kullanıldığını öne sürdü. Kaynak şunları söyledi:

"PKK konusunda ABD ve Avrupa örtüşüyor tezi de yanlış. PKK"nın bir kolunu destekleyen ABD, öbür kolunu destekleyen Avrupa. Bu iddiaları ciddiye alamazsınız. 

Bu eylemlerde ABD"nin kontrol ettiği PKK"nın ilişkisini çözemiyorum. Onun için bunu başkası yapmış olması lazım. ABD bunu hesaplayamayacak kadar aptal olabilir mi? Eylem yapacak teröristlerin eline ABD kendi silahını verecek kadar aptal olamaz. Onların eline istese kalaşnikof da verebilirdi. Ama birileri bunun ABD ile irtibatlandırılmasını istiyor.

PKK'nın ardında gizli istihbaratlar var. İran-Rusya ortak prodüksiyonu da olabilir. ABD"yi bir ikilemle karşı karşıya bırakmak istiyor. "Ya Türkiye"yi, ya PKK"yı seçeceksin" diyor. ABD, Türkiye"yi feda edemeyeceğine göre PKK gidecek."

Mahir Kaynak, Türkiye"nin kendisine Barzani"yi hedef alması gerektiği yolundaki yönlendirmeleri ciddiye almaması gerektiğini söyledi. Türkiye"nin hedefini genişletmesi halinde bunun bir Kürt-Türk çatışmasına dönebileceğini söyledi.

Bütün olayların belli bir hesap çerçevesinde yürütüldüğünü belirten Kaynak, şöyle konuştu:

“Bütün bu olanlar kontrollüdür. Sürpiz olsa dengeler bozulur. Düşünün bir kez, Anayasa kitapçığını atıyor bütün dengeler bozuluyor, şimdi ise savaş çıkıyor dövizin fiyatı bile kımıldamıyor. Çünkü Türkiye ne deniyorsa onu yapıyor.”

Kaynak, Kürtler'in bölgede parlak bir geleceğinin olmadığı iddiasında da bulundu ve şöyle dedi:

"Kürtler, bölgenin en çok haksızlığa uğramış bir milletidir. Ancak Kürtler işbirlikçi oldular. Güneyde Şiiler'le, Kuzeyde Türkler'le, doğuda İranlılar'la kavgalılar. İstediklerine ulaşamayacaklar. Yani müstakil bir devlet halini alamayacaklar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious