Eski Norveç Başbakanı'ndan Gülen'e övgü!

Eski Norveç Başbakanı'ndan Gülen'e övgü!.11279
  • Giriş : 28.06.2008 / 05:55:00
  • Güncelleme : 27.06.2008 / 23:59:27

Eski Norveç Başbakanı Bondevik, Gülen'in öncülük ettiği diyalog faaliyetlerinden övgüyle bahsetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ünlü Oslo Barış ve İnsan Hakları Merkezi'nin de başkanlığını yürüten Kjell Magne Bondevik, Gülen'in teşvikiyle dünyanın dört bir yanında yapılan diyalog faaliyetlerini gördükçe, geleceğe daha ümitle baktığını ifade etti.

Norveç'te iki dönem başbakanlık koltuğunda oturan Kjell Magne Bondevik, dün bu ülkede yaşayan Türklerin Norveçlilerle birlikte kurduğu Diyalog İçinde Bir Dünya Derneği'ni (EVID) ziyaret etti ve EVID'in faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Söz konusu diyalog girişiminden çok etkilendiğini belirten Bondevik, "Bu kadar kısa sürede diyalog ve barış adına bu kadar çok şey yapmış olmanız çok etkileyici." dedi. Kendisinin de dünya barışına katkı sağlamak amacıyla aktif olarak çalıştığını hatırlatan Bondevik, "Dünya barışı adına Fethullah Gülen'den ilham alarak yapılan diyalog faaliyetleri beni çok etkiledi. Gerek Norveç'te gerekse dünyanın farklı yerlerinde yapmış olduğunuz diyalog faaliyetlerinizi gördükten sonra geleceğe daha ümitle bakıyorum. Diyalog ve barış faaliyetlerinde birlikte hareket ederek daha çok çalışma ve projeye imza atabiliriz." temennisinde bulundu.

Gülen'in dünya barışına ilişkin düşünceleriyle kendi fikirlerinin örtüştüğünü kaydeden eski başbakan, "Her ikimiz de diyaloga, karşılıklı saygı ve anlayışa, kültürler ve dinler arasında köprüler kurmanın dünya barışı adına çok önemli olduğuna inanıyoruz. Özellikle günümüzde, İslam dünyasıyla Batı arasında yükselen bir tansiyon var. Bu yükselen tansiyonun kimseye bir faydası yok. Bilakis, eğer bunun önüne geçmezsek hepimiz bundan zararlı çıkacağız. Bu sebepten dolayı Sayın Gülen'in dünya barışıyla ilgili fikirleri ve bu fikirlerini uygulaması benim için çok önemli ve etkileyici." diye konuştu. Magne Bondevik, dünya barışına bu kadar katkı sağlayan Fethullah Gülen'i de 25-28 Temmuz tarihleri arasında, Norveç'in Trondheim şehrinde düzenlenecek "Kutsal Mekanların Kullanımı" konulu konferansa davet etti. Üç gün sürecek konferansa Suriye, İsrail, Bosna-Hersek, Kosova, Türkiye, Bulgaristan gibi birçok ülkeden akademisyen ve siyasetçi katılacak.

İNANCINI YAŞAMAK, LAİKLİĞE TEHDİT DEĞİL

Cihan muhabirinin sorusu üzerine laiklik-din-siyaset ilişkilerine dair açıklamalarda bulunan Bondevik, başbakanlar da dahil olmak üzere herkesin, inancını rahat bir şekilde yaşayabilmesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda bir teolog olan Kjell Magne Bondevik, siyasetçilerin, dini bir organizasyonun lideri olmaması gerektiğini ifade ettikten sonra şöyle devam etti: "Ama bu demek değil ki inançlı kişiler politika yapamaz veya bir politikacı inançlarını yaşayamaz veya ifade edemez. Bunlar farklı şeyler. Ayrıca, politikayla din öğretilerinin birçok bağlantısı var. Mesela, ben bir Hıristiyan'ım. Benim dinim bana insanın onurlu bir varlık olduğunu, bu sebepten dolayı da insan haklarının çok önemli olduğunu öğretir. Ve benim bu öğretiyi siyasi hayatımda kullanmam laikliğe bir zarar vermez. Ayrıca, benim dinim -ve diğer dinler de- bana sevmeyi emrediyor. Politik yaşamımda bu emir bana çok şey kazandırdı ve hiçbir zaman laikliği tehdit etmedi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious