Eski Oda Başkanı, Gökçek'i istifaya çağırdı

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Cumhuriyetin en eski fabrikalarından biri olan Ankara'daki Hava Gazı Elektrik Fabrikası'nın yıkımı sırasında olaylar yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıkımın durdurulması için CHP'li milletvekilleri ile birlikte fabrikaya gelen Ankara Mimarlar Odası eski Genel Başkanı Ali Ulusoy, yıkımdan sorumlu tuttuğu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i istifaya çağırdığı sırada fabrika duvarı çatısıyla birlikte çöktü.
1929 yılında inşa edilen tarihi Hava Gazı ve Elektrik Fabrikası dün akşam saatlerinde belediye ekiplerince yıkıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından başlanan yıkım çalışmalarına, Mimarlar Odası Ankara Şubesi üyeleri ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri sert tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Nimet Özgönül, yıkım için 'tam çete düzeni' ifadesini kullandı. Fabrika için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu 6 üyesinden ikisinin şerh koyduğunu belirten Gönül, "Dünyada buna sanayi kültür mirası denilir. Bilime, akademik çalışmalara inanmayan bir belediye başkanıyla karşı karşıyayız" şeklinde konuştu.

Akşam saatlerinde başlatılan yıkım için Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı çok sayıda dozer ve ekskavatör fabrikaya gönderildi. Gece yapılan çalışmalar için de aydınlatma cihazları fabrikaya kuruldu. Yıkımın görüntülenmesini istemeyen yetkililer güvenlik görevlileri vasıtasıyla habercilerin olayı görüntülemesini engellemeye çalıştılar.

1929 yılında kurulan fabrika Ankara'nın hava gazı ihtiyacını karşılıyordu. 1990 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil edilen ve koruma altına alınan fabrika için 2006 yılında Büyükşehir Belediyesi'nin müracaatı ile koruma kararı kaldırıldı. Ancak kuruldaki 6 üyeden ikisi karara şerh koydu ve fabrika için yıkım kararı alınmadı.

Ankara Mimarlar Odası Genel Sekreteri Yeşim Uysal, fabrikanın erken Cumhuriyet döneminde yapılmış bir bina olduğunu ve Koruma Kurulu'nun binayı tescil etmiş durumda olduğunu söyledi. Uysal, "Belediye geçen hafta Koruma Kurulu kararının iptali için Koruma Kuruluna başvurdu. Kurul tescil kararını iptal ettirmiş. Ancak binanın yıkılabilmesi için yıkım kararı almamış. Yıkım kararı olmadan saat 6'da yetkililerin bulunmadığı saatlerde yıkıma başladılar Büyükşehir Belediyesi ekipleri" dedi.

Yıkımı devam eden fabrikanın içine alınmayan ve yetkililerle görüşmek isteyen Ankara Mimarlar Odası eski Genel Başkanı Ali Ulusoy, içeride yetkili olmadığını söylediklerini belirterek, "Tam bir gece operasyonu. Demek ki bu gece burayı yıkıp tuzla buz edecekler. Yani yasaya karşı suç işleniyor burada. Taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiş bir yapı şu anda Büyükşehir Belediyesi'nin girişimiyle yıkılıyor. Ankara Cumhuriyet'in ilk yıllarında yapılmış bir sanayi tesisini kaybediyor" diye konuştu. Fabrika içine alınmayan Ulusoy, "Bir yetkili yok mu burada. Gelip de burada anlatacak. Böyle bir şey olamaz ya" diyerek yıkıma tepki gösterdi.

Olay yerine gelerek fabrikada incelemelerde bulunan CHP milletvekilleri Yakup Kepenek, Yılmaz Ateş, Atilla Emek ve Hüseyin Ekmekçioğlu ile birlikte açıklama yapan Ali Ulusoy, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in görevinden istifa etmesi gerektiğini, çünkü Ankara'ya zarar verdiğini dile getirdi.

Ali Ulusoy'un açıklaması sırasında fabrikanın bir kısmının çöktüğü görüldü ve milletvekillerinde kısa süreli bir şaşkınlık yaşandı.

Ankara Mimarlar Odası Genel Başkanı Nimet Özgönül, Belediye Başkanı Melih Gökçek'in bunun hesabını gelecekteki genç kuşaklara ve geleceğe hesap vereceğini belirterek, "Gökçek bir gün bunun hesabını verecek ve hesabını soracak kişiler de çıkacak. Ankara'nın en önemli kültür varlıklarından tek örneğini şu anda gördüğünüz üzere yıktı. Bunun geri dönüşü yok. Ankaralı olarak istifaya çağırıyoruz. Derhal istifa etmeli. Kültür başkentini kültürsüz başkent yaptığı için bıraksın" şeklinde konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek de Cumhuriyetin Ankara'ya kazandırdığı değerlerin Melih Gökçek döneminde bir bir yok edildiğini savunarak, Atatürk Orman Çiftliği üzerinde oyunlar oynandığını ileri sürdü. Kepenek, "Bu EGO'nun fabrikasının yıkımı da Cumhuriyetin değerlerini yok etme çabasının yeni bir göstergesidir ve ürünüdür. Biz bunu kınıyoruz. CHP olarak Ankara'nın Cumhuriyetle kazandığı değerlerin korunması için elimizden geleni yapacağız. Ankara halkının Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkması gerektiğini de vurgulamak isterim" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş de bu binanın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alındığını ve hükümet ile yerel yönetimlerin el ele vererek gibi Ankara'nın tarihini yok ettiklerini ifade etti. Ateş, "Bu Ankara'nın tarihini yok etmenin iki nedeni var. Birincisi Cumhuriyeti anımsatan bütün eserleri ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Atatürk Orman Çiftliği'nden başlayarak bütün eserleri kaldırmaya çalışıyorlar. İkinci nedeni de tarihi yok ederek rant alanı oluşturmaya çalışıyorlar. Kendi yandaşlarına burayı peşkeş çekecekler. Bunun sorumlusu Kültür Bakanı'dır. Kültür Bakanı bildiğiniz gibi Melih Gökçek'in eski genel sekreteridir. Bu Ankara halkına ve tarihine karşı işlenmiş bir cinayettir. Bu yıkım da Ankara tarihinin katliamının resmidir. CHP olarak bunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Sayın Gökçek gündüz gazeteci arkadaşlarımıza demiş ki hayır yıkmayacağız. Ne olacağına karar veremedik demiş. Ama mesai saatinin bitimiyle birlikte böyle bir katliama girişti" diye konuştu.

Yakup Kepenek yetkililerin yıkım izni veya yasal belge gösteremediklerini ve bunun için yasal süreç başlatacaklarını dile getirdi.

Ali Ulusoy, yetkililerin kendilerine 'Bize dilekçe verin size cevap verelim' dediklerini kendilerinin dilekçe vermek istediklerini ifade ettiklerinde, "Ama evrak kapandı kusura bakmayın yarın gelmeniz lazım" cevabını aldıklarını söyledi. Ulusoy, bunu söyleyen kişinin EGO Genel Müdürü olduğunu da sözlerine ekledi.

CHP Antalya Milletvekili Atilla Emek de milletvekilleri olarak bilgi istediklerini ve evrak kapalı cevabını aldıklarını belirterek, "Ama yıkımı bu saatte yapıyorlar. Ve sabaha kadar da işi bitirecekler. Tam bir gece baskını. Tam bir oldu bitti" dedi.

Akşam saatlerinde çalışmaların devam edebilmesi için belediyeden aydınlatma cihazlarının fabrikaya geldiği görüldü ve çalışmalar gece boyunca sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious