Eski 'şahin'ler Bush'a yüklendi

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Irak'ın işgali için yoğun çaba sarf eden Richard Perle ve diğer muhafazkar isimler, Bush yönetiminin savşı bu kadar kötü yöneteceğini bilmeleri durumunda işgale destek vermeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerikan Savunma Bakanlığı Danışma Komitesi'nde 2004 yılına kadar görev yapan ve Irak'a savaş açılmasını hararetli bir şekilde destekleten Richard Perle, Bush yönetimini savaşı kötü yönetmekle suçladı. Perle, "Şimdi olsaydı herhalde şöyle derdim: 'Hayır, bizi en çok endişelendiren şeyle ilgilenmek için başka stratejileri değerlendirelim: Saddam'ın kitle imha silahlarını teröristlere vermesini" açıklamasını yaptı.

Perle ile birlikte aynı komitede görev alan Kenneth Adelman ise Başkan George Bush ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in başını çektiği yönetimin 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki en uyumsuz ekiplerden biri olduğunu ifade etti. Adelman, "Şahsî anlamda büyük eksiklikleri bir yana, bir araya geldiklerinde felaketler" ifadesini kullandı.

Daha önce Bush'un konuşmalarında kullandığı metinleri yazan David Frum ise ABD liderinin ağzından kelimelerin çıktığını; fakat Bush'un söylediklerini tam olarak kavrayamadığını iddia etti.

Vanity Fair'in Ocak sayısında yayınlanacak röportajların George Bush'u suçlayan bölümlerinin 7 Kasım'daki Kongre seçimlerinden önce derginin internet sitesinde yayınlanması dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious