Eski üniformalar Afgan Ordusu'na verilecek

Eski üniformalar Afgan Ordusu'na verilecek.20552
  • Giriş : 15.06.2008 / 13:12:00
  • Güncelleme : 15.06.2008 / 13:00:07

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Afganistan'a yardım çerçevesinde, askerlerin eski kamuflaj üniformalarını bu ülkeye gönderme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TSK ayrıca 2008 - 2009 eğitim yılında hizmet vermesi için Afganistan'da bir askeri lise inşa etmeye başladı. TSK, Türkiye koşullarına uygun yeni bir kamuflaj üniforma yaptırdı. Üniformaların birliklere dağıtımına başlandı. Tüm birliklere bu kamuflajların dağıtımının ardından eski üniformalar boşa çıkacak. TSK boşa çıkacak olan bu üniformaları başta Afganistan olmak üzere hem ihtiyaç duyan hem de ekonomik sıkıntı çeken ülkelere askeri yardımlar çerçevesinde dağıtılacak. Yeşil rengin hakim olduğu bu üniformalar talep gelmesi halinde askeri anlaşmalara uygun olarak ihraç edilecek. Türkiye, Afganistan ordusunun yapılanması için bu ülkede askeri lise kuruyor. 2008-2009 eğitim yılına yetişmesi öngörülen lisenin inşaat çalışmalarının hızla devam ettiği kaydedildi. İki ülke arasındaki kardeşlik, tarihi ve kültürel bağlar çerçevesinde TSK'nın Afganistan ordusu başta olmak üzere güvenlik kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak bir "Askeri Dikimevi" de inşa edeceği belirtildi

-NATO STANDARDI-

Yüzde 85'i pamuk, yüzde 15'i polyester kumaştan dikilen yeni kamuflajlar, yazın terletmeme, kışın da üşütmeme özelliğine sahip. Anti bakteriyel olduğu için ter lekesi ve koku yapmıyor. Karışımındaki polyester, sökülme yırtılma ihtimalini güçleştirirken yağmurlu havalarda halen kullanılan kumaşlara oranla dört kat daha az su geçirgen olmasını sağlıyor. Üstelik kumaş şimdiki kamuflajlara kıyasla sekiz kat daha hızlı kuruyor, güneşte de uzun süre solmuyor. Üniformalardaki en belirgin değişiklik, kumaş yapısı ile renklerinde yapıldı. Halen kullanılan haki üniformaların rengi 2 ton açılarak NATO üniformalarına yakın bir renge kavuştu. Yeni kamuflajların en önemli özelliklerinden birini de yazın teri dışarıya atması, kışın da soğuktan koruyarak vücut ısısını 20 derecede sabit tutması oluşturuyor. TSK, yeni kamuflajlara paralel olarak askeri botları da yenileyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious