Eski yapılar Marmaray için engel

Eski yapılar Marmaray için engel .12405
  • Giriş : 20.09.2007 / 20:50:00

İstanbul'da tarihi yarımadadaki eski yapılar, Marmaray projesinin önündeki en büyük engel.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arkeolojik kazılarla durma noktasına gelen proje, bu kez de tünel güzergahındaki yapılara takıldı. Uzmanlara göre, bu yapıların yıkılması gerekiyor.

Tarihi yarımadada Yenikapı - Yedikule - Sirkeci hattı boyunca 600'den fazla bina, Marmaray tünel hattının üzerinde kalıyor.

Sadece Sirkeci'de 70 ile 100 arasında bina bulunuyor. Bunlardan 23'ü hakkında yıkım kararı alındı, ancak yıkım yapılmadı.

Fatih ilçe sınırlarında da 525 bina için İstanbul Teknik Üniversitesi'nden bir ekip binaların analizlerini yapıyor.

Bu analizler sonucunda kaç binanın yıkılması gerektiğine karar verilecek. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bu konu için toplantılar yapıyor.

Tünel inşaatının devam etmesi, bu konudaki çalışmaların tamamlanmasına bağlı.

Marmaray projesi...

İstanbul Boğazı geçişini 4 dakikaya düşürecek olan ve saatte 70 bin yolcu taşıyacak Marmaray'ın 2011'de bitirilmesi planlanıyor.

Projenin en önemli avantajı, Gebze'den Halkalı'ya kadar İstanbul'un iki uç noktasını birleştirecek 77 kilometre uzunluğunda bir raylı sistem ortaya çıkararak bu mesafeyi 1.5 saate düşürmesi olacak.

Proje gerçekleştiğinde ayrıca, akşam ve sabah olmak üzere trafiğin yoğun saatlerinde 2 dakikada bir sefer düzenlenerek, trafik yoğunluğuna ve iki yaka arasında ulaşım problemine ciddi bir rahatlama getirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious