Eski Yargıtay Başsavcısı Savaş: 'AK Parti'de kapatılmalı'

Eski Yargıtay Başsavcısı Savaş: 'AK Parti'de kapatılmalı'.8829
  • Giriş : 20.11.2007 / 14:59:00
  • Güncelleme : 20.11.2007 / 15:09:35

Vural Savaş, AK Parti hakkında kapatma davası açılması gerektiğini savundu ve ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında kapatma davası açılması gerektiğini savundu.

Savaş, SKY Türk'de yayınlanan bir programa katılarak Demokratik Toplum Partisi hakkında açılan kapatma davasına ilişkin görüşlerini açıkladı.

DTP'nin kapatılma davasını haklı gördüğünü belirten Savaş, iktidar partisi AK Parti hakkında da kapatma davası açılması gerektiğini savundu.

Savaş şunları dile getirdi;

"Sadece Avrupa Komisyonu'nun aldığı kararları uygulaması, uyum yasalarının aynın uygulanması bile AK Parti'nin kapatılması için yeterli bir gerekçedir. Ben yetkili bir konumda olsaydım AK Parti'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne dava açardım..."

DTP'NİN KAPATILMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNDU

AK Parti hakkında kapatma davası açılması gerektiğini savunan Savaş bir süre önce Demokratik Toplum Partisi hakkında da kapatma davası açılması gerektiğini savundu.

Anayasa’nın 68’inci ve 69’uncu maddeleri ve siyasi partiler yasası gereğince bölücülük yapan partilerin kapatıldığını belirten Vural Savaş, “DTP hakkında çoktan bu işlemin yapılması lazımdı. Dünyanın hiçbir yerinde bu tip partilerin yaşatılmasına izin verilmez.” şeklinde konuştu.

Anayasa’nın uygulanamadığı ülkelerde devletin hakimiyetini yitirdiğini söyleyen Savaş, DTP hakkında gereğinin yapılmaması halinde Türkiye’nin parçalanacağını savundu.

Savaş, Avrupa’da ırkçılık tehlikesine karşı, Türkiye’de de bölücülük ve irtiaca tehlikesinin her zaman var olduğuna dikkat çekti.

YENİ ANAYASAYA DA İTİRAZI VAR

Vural Savaş, AK Parti Hükümeti tarafından hazırlanan anayasanın laikliği hedef aldığını ileri sürdü. Savaş, AK Parti Hükümeti tarafından, çeşitli çevrelerce desteklendiği bilinen Ergun Özbudun’a hazırlatılan anayasa taslağında hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin değil, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin olacağını savundu.

Savaş, yeni anayasa taslağında yargı bağımsızlığının ortadan kalkacağını, laikliğin üç direği olan Ordu, Anayasa Mahkemesi ve Cumhurbaşkanlığı makamının yetkilerinin de azaltılacağı görüşünü savundu. Anayasada yapılan değişikliklerle, yargı bağımsızlığının, kişisel hak ve özgürlüklerin de ortadan kaldırılacağına dikkat çeken Vural Savaş, "Bu oyunlara gelinmemesi gerekiyor" dedi.

VURAL SAVAŞ KİMDİR?

Vural Savaş, 1 Ağustos 1938'de Antalya'da doğdu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1969 yılında mezun olduktan sonra, Ankara Hakim Adayı olarak mesleğe başlayan Savaş, sırasıyla Aralık ve Gülnar Hakimliği ile Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulundu.

7 Kasım 1987 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Vural Savaş, Birinci Ceza Dairesi Üyesi iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca 24 Aralık 1996'da yapılan seçimlerde en çok ikinci oyu alarak (93) Mater Kaban'ın (101 oy) ardından beş aday arasına girdi. Savaş, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 17 Ocak 1997'de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na seçildi.

Savaş, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görevi süresince "laiklikten ödün vermez tutumu" ile tanındı. Vural Savaş, 21 Mayıs 1997 tarihinde Refah Partisi'nin (RP) temelli kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. RP, 16 Ocak 1998 tarihinde kapatıldı. Savaş, 7 Mayıs 1999 tarihinde de Fazilet Partisi (FP) hakkında kapatma davası açtı.

Savaş, Yargıtay Genel Kurulu'nun 18 Aralık 2000 tarihindeki aday belirleme seçiminde 153 oy aldı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, aynı gün, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na, Yargıtay'daki seçimde 104 oy alarak ikinci aday olan 11. Ceza Dairesi Başkanı Sabih Kanadoğlu'nu seçti.

Evli ve üç çocuk babası Savaş'ın, "Türk Ceza Kanununun Yorumu", "Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun Yorumu" ve "İrtica ve bölücülüğe karşı militan demokrasi" adlı yayınlanmış eserleri bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious