Eski yöneticilerde Canaydın şoku

Eski yöneticilerde Canaydın şoku.8263
  • Giriş : 23.02.2008 / 15:19:00

Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın'ın mart ayındaki kongrede aday olmayacağını açıklaması eski yöneticilerde büyük şaşkınlığa yolaçtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Galatasaray Kulübü eski yöneticilerinden Turgay Kıran, Canaydın'ın başkan adayı olmayacağını açıklamasının kendisi için sürpriz olduğunu belirterek, ''Herkes gibi benim için de sürpriz oldu. Çünkü biz bu ayrılma beyanını daha önce bekliyorduk. Ama başkan yapmadı. Şimdi seçimlere kısa bir dönem kaldı, dolayısıyla Galatasaray sıkıntılı bir döneme girecektir'' dedi.

Genel kurulda başkan Canaydın'ın arkasında önemli bir oy potansiyelinin bulunduğunu anlatan Kıran, ''Bu oylar kime gidecek, şu anda meçhul? Sanıyorum bu 1 ay içinde bir kaos olacaktır. Ama Galatasaraylılar doğru yolu bulacaktır. Sayın başkana da teşekkür etmek gerekir. 6 yıldır getirdiği emaneti birisine teslim edecektir. Doğrusu da budur. Gelindiği gibi ayrılmayı da bilmek gerekir. Galatasaray için hayırlısı olsun'' diye konuştu.

Kıran, 2 yıl önce başkan adayı olduğunu kaydederek, ''Seçimlere girdim, az bir oy farkla seçilemedim. Ben görevimi yaptım, bu dönem için öyle bir niyetim yok. Ama tabii ki Galatasaray'ın her türlü görevine hazır durumdayız. Eğer bir konsensüs ile seçime gidilecekse ve herkes buna katkıda bulunacaksa biz de hazırız. Ama bunların hiçbiri belli değil. Adaylarımız var. O adaylarımız daha proje açıklamadılar. Onlarla görüşürüz. Ama Galatasaray bence iyi bir yol tutturur, genç bir başkanla yoluna devam eder'' şeklinde konuştu.

Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar'ın başkan adayı olmasını eleştiren Kıran, ''Ben buna karşıyım. Geçen sefer Semih Haznedaroğlu, Divan Kurulu başkanlığından aday olmuştu. Bu sene de İrfan Aktar aday olmuş. Bu bir yol oluyor. Niye oradan Galatasaray başkanlığına geçiyoruz, anlamadım. Bunun olması bana biraz tuhaf geldi'' dedi.

-ADNAN POLAT'A TEPKİ-

Turgay Kıran, UEFA Kupası'ndan elenmelerine çok üzüldüğünü ifade ederek, şöyle devam etti: ''Galatasaray hiçbir zaman bu tip neticeleri hak etmiyor. 2000'de pırıl pırıl, herkesi yenen Galatasaray, 2007'de alakasız bir takıma yenilen ve fark yiyen bir Galatasaray. Bunun sorumluları son derece açık. Bunun başında Adnan Polat var. O da ekibini koydu oraya.

Onlar bunun sorumlularıdır. Galatasaray'a yakışmayan bir hezimettir. Biz Avrupa'da oynayan bir kulüp olarak, Galatasaray'ın 5-1 gibi bir mağlubiyet almasını hazmedemiyoruz. Futboldur bu diyebilirsiniz. Bu iş baştan yanlıştı. Çünkü 75 yaşındaki bir amcayı, dedeyi Galatasaray'ın başına getirmek bir hata. Bu hatayı yapan çok sevgili Adnan Polat, onu getiren de başkanımız. Dolayısıyla bunun sorumluları bellidir. Galatasaray tabii ki 5-1 gibi bir sonuçla dağılmaz ama sorumlular da bellidir.''

-DÜRÜST: ''ŞAHSİ KARARIDIR''-

Galatasaray Kulübü'nün eski yöneticilerinden Ali Dürüst ise Özhan Canaydın'ın mart ayındaki kongrede aday olmayacağını açıklamasıyla ilgili olarak, ''Başkanın şahsi kararıdır, bunun ardındaki gerçeği kendisine sormak lazım. Ancak kendisinin Galatasaray'a hizmetleri olmuştur, Galatasaray'ın uğruna kendisi de bir hastalık yaşamıştır. Onun için hayırlı olmasını diliyorum'' dedi. Canaydın ile başkanlığı döneminde bir dönem çalıştıklarını hatırlatan Dürüst, ''Geçmişte de aynı yönetimde birlikte çalıştık. Şimdi önümüzde 1 aylık dönem var. Elbirliğiyle, bir kaos ortamı yaşamadan, kulübü sağlıklı bir ortamda seçime taşımamız lazım'' diye konuştu.

-''ÖYLE BİR DÜŞÜNCEM YOK''-

Ali Dürüst, başkanlığa aday olup olmayacağı sorusuna ise, şöyle yanıt verdi: ''Benim şu anda bir düşüncem yok. 8 yıllık yöneticilik tecrübemden dolayı insanlar beni bu göreve uygun görüyorlar. Ama ben şu an düşünmüyorum. Mevcut adaylar henüz bunu açıklamadılar. Bugüne kadar adaylar, sayın başkana karşı çıkmak için adaylıklarını açıklamışlardır. Artık biraz daha adaylar temkinli olacaktır.

Amaç artık başkanı oradan indirmek değil, kulübü yönetmek olacaktır. Artık insanlar daha temkinli ve daha gerçekçi olarak adaylıklarını destekleyecektir. Bundan sonra insanların seçim kavgası yapıp mevcut başkana karşı çıkma gayeleri olmadığı için asli motivasyonlarına dönmesi lazım. Bu da kulübü idare etmektir.''

Başkan Canaydın'ın aday olmama kararından vazgeçip geçemeyeceği sorusuna ise Dürüst, ''Başkan sözleri arasında 'Galatasaray için en uygunu ne olursa yaparım' dedi. 'Sağlığım iyi' dedi. Başkan her zaman Galatasaray'ın çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapmayı düstur edinmiştir'' diye yanıtladı.

Bu arada başkan Özhan Canaydın'ın oğlu Murat Canaydın ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınıp, ''Benim de haberim yoktu, sürpriz oldu'' derken, başkanın sağlığı konusunda ise ''Sağlık sorunu artık kalmadı. Geçtiğimiz hafta yapılan kontrollerde hiçbir sorunu olmadığı ortaya çıktı'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious