Eskiden çok yiyen kilo almıyordu

Eskiden çok yiyen kilo almıyordu.14566
  • Giriş : 08.07.2008 / 15:44:00

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miyase Bayraktar, ''Eskinin çok yiyeni aktifti kilo almıyordu, şimdinin çok yiyeni aktif değil, kilo alıyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen Türkiye Obezite ile Mücadele Programı ve Ulusal Eylem Planı Çalıştayı, Gür Kent Otel'de gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Miyase Bayraktar, çalıştayda yaptığı konuşmada, şehirlerde yaşayanların genellikle masa başı işlerde çalıştıklarını, en kısa mesafelerde bile otomobil kullandıklarını, dolayısıyla her geçen gün obezite sorunu yaşayanların sayısının arttığını belirtti. Bayraktar,''Eskinin çok yiyeni aktifti kilo almıyordu, şimdinin çok yiyeni aktif değil, kilo alıyor'' diye konuştu.

Bayraktar, 2000 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye nüfusunun yüzde 21'inin obezite sınırı üzerinde olduğuna dikkati çekerek, ''Yani her 10 kişiden 2'si obez'' dedi.

Son yapılan araştırmaların Amerikan halkının yüzde 61'inin obez olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Bayraktar, ABD'de obeziteye karşı harcanan miktarın tüm sağlık harcamalarının yüzde 6'sına karşılık geldiğini kaydetti. Bayraktar, AB ülkelerinde de benzer bir durum olduğunu, Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 20'sinin obeziteyle mücadelede kullanıldığını dile getirdi.

Obezitenin ülke ve dünya ekonomisini ciddi boyutlarda etkilediğini belirten Bayraktar, ''Buna karşın hastalığı tedavi etmede başarı oranı düşük. Dolayısıyla harcamalar boşa gitmektedir. Yapılması gereken halkı bilinçlendirmek ve obeziteye karşı eğitmektir'' diye konuştu.

-ÜRÜN ETİKETLERİNE RENKLİ İŞARETLEME ÖNERİSİ-

Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık da gelişen teknolojinin bir yandan insan yaşamanı kolaylaştırdığını, diğer yandan da insanları hareketsizliğe ittiğini söyledi. Artık, insanların beslenme alışkanlığının da belirgin şekilde değiştiğine dikkati çekti.

Obezitenin özellikle çocukları ve gençleri tehdit ettiğini vurgulayan Artık, çocukların zararlı gıdaları tüketmemeleri konusunda bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi gerektiğini kaydetti.

Ürün etiketlerinin tüm tüketicileri bilgilendirmede önemli bir kriter olduğunu belirten Artık, etiketlere trafik ışıklarına benzer bir işaretleme sistemi getirilmesinin düşünüldüğünü anlattı. Artık, ''çok enerjili yiyeceklere'' kırmızı, ''daha az enerjili'' olana' sarı, ''az enerjili'' olanlara ise yeşil işaretler konabileceğini ifade etti.

AB ülkelerinde yapılan bir araştırmanın, son 3 yılda 4 bin ürünün tüketici sağlığına göre yeniden düzenlendiğini ifade eden Artık, ''Dünyada gıda üreticilere 14 milyar avroluk bir yenileme çalışması yapmaktadır'' dedi.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu adına konuşan İlknur Menlik ise geniş ürün yelpazesinde seçenekler sunarak, sağlıklı yaşam tarzını benimsetmek amacında olduklarını belirterek, ''Artık tüketiciler, markete girdiklerinde hem ürün hem de porsiyon çeşidi açısından farklı seçeneklerle karşılaşacaklar'' diye konuştu.

Menlik, federasyon olarak doğru ve bilinçli beslenme alışkanlığının oluşmasında tüm paydaşlarla işbirliğine gitmeye çalıştıklarını, fiziksel aktiviteyi arttırıcı kampanyalar düzenlediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*