Eskiden hayat kadınıydı

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Konya'da Kadın Yaşam Evi’nde kalan 40 yaşındaki eski hayat kadını Ayşe Tükrükçü İstanbul’dan milletvekili adayı olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konya'daki Şefkat Derneği’ne ait Kadın Yaşam Evi’nde kalan 40 yaşındaki eski hayat kadını Ayşe Tükrükçü, İstanbul’dan milletvekili adayı olduğunu açıkladı. Burnunda hızması, boynunda Arapça ‘Allah’ yazılı kolyesi ile Mevlana Müzesi önünde basın açıklaması yapan Tükrükçü, genelevlerde çalışan hayat kadınlarını, seçim sandığına giderek oy kullanmaya çağırdı.

10 yıl önce fuhuşu bırakmasına rağmen halen vesikasını iptal ettiremediğini belirten Tükrükçü, “9 yaşında tecavüze uğradım. Daha sonra eşim tarafından erkeklere satılıp, 3 yıl genelevlerde çalıştım. Bana hayat hakkı vermediler. Seçilirsem, ilk olarak hayat kadınlarına hayat hakkı verilmesi için çalışacağım” dedi.

İstanbul’dan bağımsız milletvekili adayı olduğunu duyuran Tükrükçü, ‘Eski Genelev kadınıyım (modern köle). Tüm hayatsız kadınları için, tüm ezilen, hor görülen, şiddet mağduru kadınlar için İstanbul bağımsız milletvekili adayıyım’ yazılı bir de pankart açtı. Tükrükçü’nün ilk vaadi de hayat kadınlarına yönelik oldu. Müze çevresindeki ziyaretçilerin şaşkın bakışları arasında genelevlerde çalışan tüm hayat kadınlarını seçim sandığına gitmeye çağıran Tükrükçü şunları söyledi:

“Başta genelev kadınları olmak üzere hayatı çalınmış hayat kadınlarının ve telekızların sorunlarının çözülmesi için mücadele edeceğim. Hiç bir siyasi parti bu kadınların sorunları ile ilgilenmiyor. Hatta bizler insan yerine bile konmuyoruz. Eğer bugün Türkiye’de şiddet mağduru, ezilen, hor görülen, cinsel sömürüye maruz kalan kadınlar parti kursa, tek başlarına iktidar olurlar. Bana hayat hakkı vermediler. Seçilirsem ilk olarak hayat kadınlarına hayat hakkı verilmesi için çalışacağım.”

9 YAŞINDA AMCASININ TECAVÜZÜNE UĞRAMIŞ
Burnunda hızması, boynunda ise Arapça ‘Allah’ yazılı kolyesi ile dikkat çeken Tükrükçü, “9 yaşında iken Gaziantep’te amcamın tecavüzüne uğrayıp, sokağa atıldım. Evlendikten bir yıl sonra da eşim beni para karşılığı erkeklere sattı. Mersin, Gaziantep, Kütahya ve Bursa genelevlerinde vesikalı olarak 3 yıl çalıştım. 10 yıl önce fuhuşu bırakmama rağmen halen vesikamı iptal ettiremedim” dedi.

Ayşe Tükrükçü, açıklamasının ardından Mevlana Müzesi’ne girerek elindeki pankartla gazetecilere poz vermek isteyince polis engeliyle karşılaştı. Müzede görevli polisler, pankartı alarak Tükrükçü’nün burada açıklama yapmasını engelledi. Eski hayat kadını Ayşe Tükrükçü, dua ettikten sonra müzeden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious