Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz tepkili

Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz tepkili.12888
  • Giriş : 24.02.2009 / 13:10:00
  • Güncelleme : 24.02.2009 / 12:58:23

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'den Bakan Şahin'in sözlerine tepki.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in hükümetle zıtlaşan belediyelerin projelerini Ankara'dan geçiremediği yönündeki sözleri tartışma yarattı.

Bu sözlere NTV yayınında tepki gösteren Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen bakanın sözlerinin talihsizlik olduğunu ve şantaj anlamı taşıdığını söyledi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Adalet Bakanı Şahin'in sözlerini şöyle değerlendirdi: “Hafif raylı sistemi Eskişehirliler çok tuttukları için uzatılmasını istediler. Bu konuda devlet planlama teşkilatına başvurduk. Önce devletin yatırım programında yer alması lazım ki devlet planlama bunu kabul ettikten sonra hazineye intikal ettirecek. Hazine de kredi bulacak uzun vadeli dış kredi bulacaktı. Ama maalesef 2008 yılı yatırım programında baktık ki yer almamış, koymamışlar. Arkasından 2009 yılı için başvurduk, orada da yine gördük ki 2009 yılı devlet yatırım programında yine yok.

TALİHSİZ BEYAN

Ne yazık ki ben bunu yaşayarak, bu olayda öğrendim. Sayın Şahin gibi bir bakanın bu beyanatı tam bir talihsizliktir Türk demokrasisi için. Dil sürçmesi desem değil çünkü 'meramım bu' diye açıklıyor. Meramları öyle anlaşılıyor ki kendilerinden olmayan belediyelere, devletin bütün vatandaşlardan vergilerle yatırım yaptırmama niyetindeler.

ŞANTAJ OLARAK ADLANDIRILIYOR

Bu beyandan sonra Eskişehirli seçmenlerin kanaatini söyleyeyim buna bir 'siyasi şantaj' nitelemesi yapıyorlar. Ne yazık ki bu doğru. Biraz ağır da olsa doğru. Dilerdim ki sayın bakan bu büyük hatayı yapmasın. Onlar ve bizler diye iktidarlara göre ve belediyelerdeki seçilmiş muhalif partileri ayırmak gibi bir ayrımcılığın olmasın. Bu Türkiye'yi ve Türk demokrasisini iyiye götürecek bir durum değildir.

Ama biz tramvayın dışında yaptığımız bütün yatırımları, daha çok kendi öz kaynaklarımızla yaptık. Yapmaya devam edeceğiz. Halk bizim neler yaptığımızı görüyor biliyor ve biz yine onların vermedikleri olanaklara rağmen bütün yatırımları yapmaya devam edeceğiz. Ben Eskişehir halkına inanıyorum seçmenine çok güveniyorum.

BAKAN SÖZLERİNİN ARKASINDA

Adalet Bakanı Şahin ise bugün hükümete muhalif belediyelerin projeleriyle ilgli sözlerine yönelik soruları yanıtladı: Şahin “Ben burada AK Parti sözünü kullanmadım. Merkezi hükümetten proje yapıp destek isteme konusunda muhalefet partili belediyelerin isteksiz olduğunu söyledim. Merkezi hükümetle işbirliği içindeki belediyelerin daha fazla başarılı olduğunu söyledim. Biz herkesin hükümetiyiz. Belediye başkanları da öyle hareket etmeli. Yerel yönetimlerin isteksizliğini kastettim. Bir parti ismi vermedim. 'Merkezi hükümetle diyalog kurabilecek belediye başkanlarını seçin' diye söyledim. Bunu nasıl değerlendirirseniz değerlendirin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*