Eskişehir Film Festivali başladı

Eskişehir Film Festivali başladı.12810
  • Giriş : 03.05.2009 / 10:20:00

11. Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk sinemasının ünlü isimlerinden Nebahat Çehre ile Ekrem Bora'ya onur ödülü verildi. Film festivaline eşi Cem Özer ile katılan ünlü oyuncu Nurgül Yeşilçay, dengesini kaybederek kaldığı otelin merdivenlerden yuvarlandı. Yeşilçay'ın sol ayağı şişti. Festivalin açılışında Yeşilçay sürekli ayağına torba içinde buz koydu. Yeşilçay'ı eşi Cem Özer teselli etmeye çalıştı. Festivalin açılışına, çok sayıda yerli ve yabancı film yönetmeni de katıldı.11 Mayıs tarihine kadar devam edecek festivalde 102 kısa ve uzun metrajlı film Eskişehirli sinemaseverler ile buluşacak.

Atatürk Kültür Merkezi Opera Salonu'nda gerçekleştirilen festivalin açılışında konuşan AÜ Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, uygarlık yolunun bilim, kültür ve sanattan geçtiğini belirterek, AÜ' nün, bilimin, sanat ve kültürle birlikte gelişip yaygınlaşmasına hizmet ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Sürmeli, şöyle devam etti: "Kararlıyız, çünkü uygarlığa giden yolun sanattan geçtiğine, sanat ile kurulan iletişimin daha köklü, kalıcı, yaratıcı ve üretken olduğuna inanıyoruz. Anadolu Üniversitesi Uluslar arası Eskişehir Film Festivali bu inancın ve kararlığın sonucunda doğdu, gelişti ve bugüne geldi.'' ifadesini kullandı. Sürmeli, festival kapsamında, 11 yılda 314'ü uzun, 255'i kısa metrajlı olmak üzere 569 filmin gösterildiğini ve bu filmleri 80 bin 576 kişinin izlediğini dile getirdi.

Festival Başkanı Prof. Dr Gülseren Güçhan da, sinema günlerinin geçen yıllar boyunca sürekli gelişerek tüm kenti kucaklayan bir film festivaline dönüştüğünü kaydetti.

Konuşmaların ardından, . Festivalde " şöför nebahat" lakaplı Nebahat Çehre ile Ekrem Bora'ya ''onur ödülü'' verildi

''En İyi Sinema Makalesi'' ödülü Tunç Yıldırım'a verilirken, Leyla Özalp ''Jüri Özel Ödülü''nü aldı. Nejat Ulusay ''En İyi Sinema Kitabı'' ödülünü kazanırken, Necip Sarıcı'ya ise''Sinemaya Emek Ödülü'' takdim edildi. ''Televizyon'da Yayınlanan En İyi Sinema Programı'' ödülünü ise SKY Türk Televizyonu aldı.

Festivalin açılışında, Amerikalı yönetmen Courtney Hunt'ın, ''Frozen River'' filmi gösterildi.

YEŞİLÇAY'A NAZAR DEĞDİ

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları bölümü mezunu olan sanatçı Nurgül Yeşilçay küçük çapta bir kaza geçirdi. Yeşilçay, üniversitenin yerleşkesi içindeki Anadolu Otel'den törenin yapılacağı Atatürk Kültür Merkezine gelirken, dengesini kaybederek otelin merdivenlerden düştü. Sol bacağında şişlik ve kızarıklık meydana gelen Yeşilçay'a ilk müdahaleyi eşi Cem Özer ile otel görevlileri yaptı. Ardından Anadolu Üniversitesi Hastanesi'nde tedavisi yapılan Yeşilçay, tören salonuna elinde buz torbası ile katıldı. Tören sırasında sürekli ayağına buz torbasını koyan Yeşilçay, ödül vermek için sahneye çıktığında ağlamamak için kendisini zor tuttu. Yeşilçay, şöhretini ve sanatının zirvesinde olmasını Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir halkına borçlu olduğunu belirterek, "Çağırılsam da, çağrılmasam da Eskişehir'e gelirim. Değerli bir sanatçımıza ödülünü veririm." diye konuştu.

Ödül töreninden sonra, toplu fotoğraf çektirildi. Törene katılanlar sonra, Düşüş isimli filmi izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*