Eskişehir Havaalanı hazır

Eskişehir Havaalanı hazır.9531
  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, Türk Hava Yolları’nın (THY) Eskişehir- İstanbul arasında uçak seferi başlatma kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eskişehir’deki tek sivil havaalanının Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu’na ait olduğunu kaydeden Rektör Sürmeli, “Öğrencilerimize eğitim amaçlı kullandırdığımız havaalanımız şu an açık ve uygun şartlardaki yolcu uçaklarının iniş ve kalkışlarına da hazır durumdadır” dedi.

THY'nin Eskişehir'e uçak seferi düzenleme kararıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Rektör Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, havaalanının pist uzunluğunun 2 bin 540 metre, genişliğinin de 30 metre olduğunu belirtti. THY’nin pist şartlarına uygun olarak 120- 125 kişilik Airbus- 319 tipi uçaklarla sefer yapabileciğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Sürmeli, daha önce Eskişehir- İstanbul ve Eskişehir- Brüksel arasında karşılıklı uçak seferlerinin kendilerine ait havaalanında yapıldığını hatırlattı.

Rektör Sürmeli, “Eskişehir- İstanbul arasında uçak seferleri geçmişte de denendi ancak yolcu talebi azlığı nedeniyle seferler haftada bire kadar düştü ve ardından da bir daha yapılmadı. Türk Hava Yolları’nın Eskişehir-İstanbul arası uçak seferlerini yeniden başlatma kararı memnuniyet verici. THY’nın mutlaka bir pazar araştırması yaptığını sanıyorum. Bunu hangi verilere göre yaptı ben de bilmiyorum” dedi.

THY’nın, sefer kararını yolcu potansiyelini dikkate alarak başlattığını belirten Rektör Sürmeli, “Potansiyel olmasa zaten bizim gel dememizle gelmez. Nasıl araştırma yaptığını bilmiyorum. Eskişehir yükselen bir değer. Açılan ve açılmakta olan yeni kurumlar ve yatırımlar onlar için büyük bir gösterge. Artık Eskişehir’e uluslararası kuruluşlar geliyor. Eskişehir- İstanbul karayolunun bozuk olması da büyük etken olmuştur. Bütün Marmara'nın Akdeniz'e indiği ve Akdeniz'in Marmara'ya çıktığı tek yol burası” diye konuştu.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, bir gazetecinin THY’nın sefer başlatma kararının seçim yatırımı olup olmadığı sorusunu şöyle yanıtladı:

“Seçime yönelik bir yatırım olup olmadığını ben değerlendiremem. Bu kararı alan özel statüsü olan anonim şirket. Neyi düşünerek, bu dönemde bu kararı nasıl aldığını anlamlandırmam mümkün değil. Şunu ifade edebilirim, THY’nin bizim havaalanımıza gelmesi bizi memnun edecektir. Çünkü gerçek anlamda havaalanımız hizmet verebilecek durumdadır. Terminal binamız her yönden uçuşlara uygundur. ILS cihazımız yine yok. Çok sisli olduğu bir saatte uçak zaten inemez. Görerek iniş şeklini kullanabilir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious