Eskişehir'de başörtüsü düşmanları birbirine girdi

Eskişehir'de başörtüsü düşmanları birbirine girdi.11342
  • Giriş : 02.02.2008 / 15:28:00

Başörtüsü karşıtı eylemine katılım az olunca, eylemciler ile organizatörler birbirine girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eskişehir'de başörtüsü karşıtı eylemine ilgi az olunca, katılımcılar ile eylemi organize edenler birbirlerine girdi. İlginin az olduğunu ileri süren katılımcılar, ADD il başkanı ve eylemi organize edenlere sert tepki gösterdi. Bunun üzerine, katılımcılar ile eylemi organize edenler arasında sözlü tartışma yaşandı. İşçi Partisi Eski İl başkanı Deniz Gürer ise katılımcılara, eylem sonrası Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Bedri Gültekin'in vereceği "Terör ve Çözümleri" konulu konferansa davet etti.

Eskişehir'de başörtüsü karşıtı eylemi yapıldı. Eskişehir Sivil Toplum Kuruluşları Birliği'nin organizesinde bir araya gelen yaklaşık 50 kişilik grup, öğleden sonra vilayet meydanındaki Atatürk anıtı önünde toplandı. Atatürk ve devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunan grup, İstiklal Marşını ise okumadı.

Grup adına bir açıklama yapan Sosyal Demokrasi Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Sevgi Akmen, üniversitelerde başörtüsü yasağının kaldırılmasına karşı olduklarını söyledi. Akmen, türban ve anayasa tartışmaları ile Türk kadının toplumsal yaşamdan soyutlamaya, kadını ikinci sınıf hale getirmeye çalışmalarına Atatürkçü kadınlar olarak kabul edemeyeceklerini kaydetti.

Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Azmi Kerman'de, ilginin az olduğunu ve bu tür bir etkinliği önümüzdeki günlerde geniş kapsamlı yapacaklarını belirterek, "Gelenlere teşekkür ederiz" dedi.

Basın açıklamasının ardından söz alan İşçi Partisi Eskişehir eski İl Başkanı Deniz Gürer ise katılımcıları, eylem sonrası Genel Başkan Yardıcımları Mehmet Bedri Gültekin'in vereceği, "Terör ve Çözümü" konulu konferansı dinlemeye davet etti.

Bu arada, eylem sonrasında, katılımcılar ile eylemi organize edenler arasında sert tartışma yaşandı. Katılımcılar, ilginin az olmasından sorumlu tuttukları ADD il Başkanı Kerman ile eylemi düzenleyenlere tepki gösterdi. "Niye insanları meydanlara davet etmiyorsunuz. Yerel medyadan duyuru yapmıyorsunuz. Bu kadar katılımla eylem mi olur? Çok yazık, ayıp" diyerek tepkilerini dile getiren katılımcılar, bir süre Kerman ile tartıştı. Kerman ise, öfkeli katılımcılara, "Haklısınız. Bu kez böyle oldu. Gelecek seferde, herkesi davet edeceğiz" diye karşılık verdi. Tartışmaların ardından bir grup bayan yaşananlara tepki göstermek için eylem alanında bir süre bekledi. Katılımcılar, daha sonra dağıldı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious