Eskişehir'de bir hastanede gizli kamera bulundu

Eskişehir'de bir hastanede gizli kamera bulundu.11509
  • Giriş : 26.06.2008 / 20:33:00

Doktorların odasında pencere ve kalorifer peteğinin arasında ses ve görüntü kaydeden düzenek bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eskişehir Yunusemre Devlet Hastanesindeki beyin cerrahi polikliniğinde görevli üç doktorun odasında kablosuz ses ve görüntü kaydedebilen düzenek bulundu.

Alınan bilgiye göre, hastanenin Beyin Cerrahi Polikliniğinde görevli sekreter 22 Haziranda doktor odalarında temizlik yaptığı sırada pencere ve kalorifer peteğinin arasında kalan boşlukta kablolar olduğunu fark etti.

Görevlinin durumu hastanenin teknik servisine bildirmesi üzerine yapılan inceleme sonunda plastik kutunun içinde ses ve görüntü aktaran düzeneğin olduğu belirlendi. Söz konusu düzeneğin muayene yapılan iki poliklinik odasında da bulunduğu saptandı.

Hastane yönetiminin polisi araması üzerine yapılan teknik incelemede kablosuz bağlantıyla sağlanan ses ve görüntünün yaklaşık 200 metreye civarındaki alandan kayıt yapabildiği tespit edildi.

Öte yandan, gizli kamera düzeneğinin ortaya çıkması üzerine hastanenin tamamında ''böcek'' tabir edilen ses dinleme sistemi ile gizli kamera araması yapıldı. Çalışma sonucu başka bir düzeneğe rastlanmadı.

Olayla ilgili soruşturma başlatan emniyet güçleri, hastanedeki yaklaşık 50 güvenlik kamerasının kayıtlarını incelemeye başladı.

-''BU OLAY BİR KOMPLODUR''-

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Hüseyin Fidan, düzenlediği basın toplantısında, Beyin Cerrahi Poliklinik sekreteri tarafından fark edilen olayla ilgili olarak üç poliklinik odasında inceleme yapıldığını söyledi.

Bu üç odada kablo kanaleti içinde elektronik karmaşık bir düzeneğin belirlendiğini anlatan Fidan, şöyle konuştu:

''Herhangi bir işlem yapılmadan Yunusemre Devlet Hastanesi Baştabipliğimiz tarafından hemen emniyet müdürlüğüne haber verilerek adli soruşturmanın ve incelemenin yapılması istendi. Bu olayla ilgili adli mercilerin yanı sıra Sağlık Bakanlığına, Valiliğimize hemen haber verilerek olayın ortaya çıkarılması için gerekli tüm işlemler yapılmıştır. Hastane idaremiz, hasta ve doktor mahremiyetine yönelik olarak yapılan bu komplonun bir an önce ortaya çıkarılması ve suçluların belirlenmesi için müşteki olarak Emniyet Müdürlüğüne şikayette bulundu.''

Emniyet güçlerince yapılan ilk incelemede kurulan düzeneğin aktarım yapma özellikli ses ve görüntü kayıt sistemi olduğunun belirlendiğini anlatan Fidan, ''Halen adli soruşturması devam eden olayın ortaya çıkarılması için İl Emniyet Müdürlüğünce talep edilen her türlü delil niteliğindeki kanıtlar emniyete teslim edilmiştir. Adli makamlar tarafından olayın en kısa sürede sonuçlandırılıp nefretle karşıladığımız, etik olmayan, yasa dışı olaya karışan suçluların ortaya çıkarılmasını bekliyoruz'' dedi.

Eskişehir Tabip Odası Başkanı Muharrem Şenel, Yunusemre Devlet Hastanesinin poliklinik odalarında gizli kamera düzeneğinin ortaya çıkarılmasının, insan hakları, hekim hakları ve hasta hakları açısından kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.

Şenel, düzenlediği basın toplantısında, Yunusemre Devlet Hastanesi Beyin Cerrahisi polikliniklerinde ses ve görüntü alımı için tasarlanmış elektronik sistemlerin bulunduğunu hatırlattı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından yönetim kurulunun olağanüstü toplandığını ifade eden Şenel, şöyle konuştu:

''Vali Kadir Çalışıcı, İl Emniyet Müdürü Savaş Yücel, İl Sağlık Müdürü Hüseyin Fidan ve hastanenin başhekimi Zihni Ergün ile görüşen yönetim kurulumuz sorumluların bulunması için gerekenin yapılmasını istedi. Odamız olaya yönelik yasal başvurularını da başlatmış bulunmaktadır. Bu talebimizin sonuna kadar takipçisi olacağımızın herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. Çünkü bugün 2 bin 500 yıldır saygı duyulan bir ilkenin yok sayıldığı gündür. Bugün İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin ihlal edildiği bir gündür. Bugün Anayasanın ihlal edildiği, Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliğinin hiçe sayıldığı bir gündür. Hekimlik andı içen hiç kimse (bu olayı soruşturacak, inceleyecek kişi ve kurumlar var, onlar gerekeni yapacaktır) diye kenarda bekleyemez. Bu tecavüzün sorumlu veya sorumlularının açığa çıkarılması için tüm meşru yolları kullanacağız. Bu olay, insan hakları, hekim hakları ve hasta hakları açısından kabul edilemez bir durumdur.''

Şenel, bu olayla ilgili olarak avukatları aracılığıyla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious