Eskişehir'de yeni bor tesisi

Eskişehir'de yeni bor tesisi.9573
  • Giriş : 16.01.2009 / 22:36:00

Bakan Güler, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'la birlikte Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde Bor ve Etnografya Müzesi'nin açılışını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, dünyadaki toplam bor rezervinin yüzde 72'sinin Türkiye'de olduğunu ancak, sadece rezervle övünmenin yetmeyeceğini ifade ederek, ''Katma değeri yüksek ürünlere geçmeliyiz. Biz de artık medencilikten kimyasallara geçiyoruz'' dedi.

Bakan Güler, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'la birlikte Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde Bor ve Etnografya Müzesi'nin açılışını yaptı. Kırka Bor İşletmeleri'nde toplu temel atma ve açılış törenine katıldı.

Bakan Güler açılışta yaptığı konuşmada, bugünün kendisi için çok anlamlı olduğunu ifade ederek, ''Çünkü yeraltı zenginliklerimizin hakkını vermeye çalışıyoruz'' dedi.

Kendisinin de daha önce Eti Maden'de çalıştığını anımsatan Güler, bor konusundaki çalışmaları istikrarlı bir şekilde sürdürdüklerini ve bunları uç ürünlere taşımaya çalıştıklarını kaydetti. ''Yuvarlanan taş yosun tutmaz'' diyen Güler, Eti Maden İşletmeleri'ndeki çalışmaların elden ele devam ettiğini ve Eti Maden'in ihracatta rekor kırdığını belirtti.

Dünyadaki bor rezervinin yüzde 72'sinin Türkiye'de olduğunu, yeni rezerv bulma çalışmalarının devam ettiğini belirten Güler, ''Sadece rezervle övünmek yetmez. Katma değeri yüksek uç ürünlere geçmeliyiz. Biz de artık madencilikten kimyasallara geçiyoruz'' diye konuştu.

Ar-Ge ağırlıklı projelere öncelik verdiklerini ifade eden Güler, bunlardan birinin de sodyum borhidrür olduğunu, bunun maliyetinin biraz daha düşürülmesi halinde yepyeni bir enerji kaynağının kullanılabilir hale geleceğini kaydetti.

Borlu çimentonun üretimini de gerçekleştirdiklerini belirten Güler, bu çimentonun yüzde 70 daha mukavemetli olduğunu, depreme dayanıklı, daha az enerji sarf eden ve çimento üretiminde çevreyi kirletmeyen bir ürün olduğuna dikkat çekti. Güler, ''Bu çimento üretiminde bir devrim. Bunun standardını aldık. 4 bin ton ürettik. Şimdi denemelerde kullanılıyor'' dedi.

Barajlarda maliyeti düşerecek olan borlu çimentonun inşaatların yanı sıra duble yollarda da kullanılabileceğini ifade eden Güler, borlu çimentonun duble yollarda kullanımı için Ankara, Isparta ve Ordu'da denemelerin yapıldığını söyledi. Bakan Güler, ''Eğer bunu başarırsak bütün yollar betonla kaplanacak. Böyle de bir avantajımız var. Yani bir taşla birkaç kuş vurmuş olacağız'' diye konuştu.

Medencilikten kimyasallara, oradan da nano teknolojilere geçtiklerini kaydeden Güler, borun tarım alanında kullanılabilmesi için çalışmalar yapıldığını ve borlu gübrenin kullanılması durumunda buğday üretiminin arttığının gözlemlendiğini kaydetti. Bakan Güler, bor yağı olarak motorlarda kullanılacak ürünün de motorların verimliliğini arttıracağını bildirdi.

Enerji Verimliliği Programı'na da değinen Güler, bu konuda ciddi adımlar attıklarını, Eti Maden İşletmeleri'nin de enerjiyi en verimli kullanan devlet kurumlarından olduğunu ifade etti. Bakan Güler, ''Eti Maden İşletmeleri yıllık ihracatını geçen yıl 518 milyon dolara çıkardı. Bu yılda 100 milyon dolar daha arttıracak. Bunlar kolay olmuyor'' dedi.

Eti Maden İşletmeleri'nin yatırımlarını tamamen yerli kaynak ve teknolojiyle gerçekleştirdiğine dikkat çeken Güler, ''Bunlar Türk mühendisinin alın teriyle gerçekleştirilen yatırımlar. Buraları gözümüz gibi koruyoruz. Dünyanın yüzde 72 rezervine sahip bu yerleri katma değeri yüksek ürünlerle ekonomiye katıyoruz'' diye konuştu.

-ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRÜ YILMAZ-

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz da işletmenin 2003'de 80 milyar dolar olan karının, 2008 yılı sonu için 230 milyon dolar olduğunu, bu yılda 300 milyon dolarlı geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bor cevherinden ürettikleri bor kimyasallarını yüzde 95'ini ihraç ettiklerini kaydeden Yılmaz, ''Eti Maden işletmeleri 2005'den itibaren karlılık, üretim ve satış miktarında dünyada lider oldu. 4 sene sonraki ihracat hedefimizde 1 milyar dolar'' dedi.

Son dönemde yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde attıkları adımları anlatan Yılmaz, 1935 tarihinde kurulan işletmenin tarihinde ilk defa patentli bir ürün yapıldığını, tesisinin kurulduğunu, pazarının bulunarak satıldığını anlattı.

Özlük haklar ve ücretler konusunda değinen Yılmaz, ''Özlük haklarımız yerlerde sürünüyor. Yanlış bir politikayla unvana para takdir ediliyor. İşe, emeğe para takdir edilmeli. Bunun adaletli bir yanı yok. Ücret politikasını tekrar gözden geçirmek gerekiyor. Uygulanan ücret politikası bir sürü arkadaşımızın kurumdan ayrılmasına neden oldu.'' diye konuştu. Orhan Yılmaz bu konuda bakanlardan yardım istedi.

Yılmaz, temeli atılan yeni tesisin 150 milyon dolara mal olacağını belirtirken, tesisin her yıl 120 milyon dolarlık ciro yapacağını, iki senede de kendini amorti edeceğini bildirdi.

Konuşmaların ardından Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Güler, Maliye Bakanı Unakıtan ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz'la birlikte butona basarak Kırka Bor İşletmeleri 4. Boraks Entahidrat tesisi ile tek kademede Penta üretimi projesinin kırma, stoklama, çözme tesislerinin temelini atarken, paketleme tesisleri ve ambar binasıyla kalsinetintal ve susuz boraks üretim tesisisin de açılışını gerçekleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*