Eskişehir'deki patlamada yaşanan korkular

Eskişehir'deki patlamada yaşanan korkular.9019
  • Giriş : 20.02.2009 / 16:03:00

Eskişehir'de parfümeri dükkanında patlamada yaralananlar yaşadıkları olaya inanamadıklarını söylediler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Patlamada ağır yaralanan ve Eskişehir Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi gören Mevlüt Öz (53), AA muhabirine, dün iş güreşmesi için gittiği parfümeri dükkanın ikinci katında çay içtiğini, nasıl meydana geldiğini anlamadığı patlamanın etkisiyle kendini dükkanın arka bahçesinde yerde bulduğunu anlattı.

Üzerine koltukların geldiğini hatırladığını ifade eden Öz, ''Patlamanın etkisiyle yıkılan duvardan bahçeye uçtum. Yaşamımı koltukların altında kalmama borçluyum. Eğer o koltukların altında kalmamış olsaydım yanacaktım'' dedi.

-GECİKME HAYATINI KURTARDI-

Patlamanın meydana geldiği parfümeri dükkanın yanında çay ocağı işleten Mete Fındık (65) da ''Patlamadan 2-3 dakika önce parfümeri dükkanından çay istendi. Çay servisini yaptım. Daha sonra yeniden çay istendi. İkinci servis için yeni koyduğum suyun ısınmasını bekledim. Bu sırada da patlama oldu. Biri, iki dakika geç kalmam belki de hayatımı kurtardı'' diye konuştu.

Patlamaya çay ocağındaki tüpün neden olduğunu iddialarını yalanlayan Fındık, ''Çay demlemek için elektrikli ısıtıcı kullanıyoruz. İlk patlama parfümeri dükkanın ikinci katında meydana geldi. Mucize eseri hayatta kaldık. Olayın şokunu hala atamadım. İstenen çay servisini anında yapsam ya ağır yaralı olacaktım ya da hayatta olmayacaktım. Bu gecikme benim hayatımı kurtarmış'' dedi.

-KAPICI GÖÇÜK ALTINDA KALDI-

Olay anında çay ocağında bulunan yandaki apartmanın görevlisi Turan Ertaş da patlamanın ardından oluşan göçüğün altında kaldığını belirtti. Ertaş, yaşadıklarını şöyle anlattı:

''Çay içerken birden duvarların üzerime geldiğini hatırlıyorum. Gözümü açtığımda hastanede tedavi altında olduğumu gördüm. Çay ocağı işletmecisi Mete Fındık ve bazı vatandaşlar beni göçük altından çıkarmışlar. Kabus dolu bir gündü.''

-ESKİ MAKİNE HAYATINI KURTARDI-

Patlamanın meydana geldiği parfümeri dükkanının karşısında iş yeri bulunan terzi Recep Türkmen de olaydan yara almadan kurtulmasını, ''patlama anında farklı bir dikiş makinesinde iş yapıyor olmasına'' bağladı.

Yılladır cam kenarındaki makinede dikiş yaptığını, olay günü bilmediği bir nedenden dolayı cam kenarındaki makine yerine duvar dibinde bulunan eski makinede istenen siparişi diktiğini ifade eden Türkmen, şunları söyledi:

''Büyük bir gürültüyle meydana gelen patlama sonrasında hatırladığım tek şey dükkan camlarının yerle bir olduğu. Cam ve kapılardaki PVC malzemeler dükkana ok gibi saplanmış. Yeni dikiş makinesinde olsam biri de bana saplanabilirdi. Olaydan hafif şekilde yaralanarak kurtulmamı duvar dibindeki makineye geçmem oldu.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*