Eskişehir'den İstanbul'a Gazze için yürüdü

Eskişehir'den İstanbul'a Gazze için yürüdü.14867
  • Giriş : 08.01.2009 / 17:07:00

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için Eskişehir'den İstanbul'a yürüyen Rıza Demiralay, yanında getirdiği siyah çelengi konsolosluğa bırakamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Konsolosluğun bulunduğu bina etrafını bariyerlerle çevreleyen polis ekipleri, Demiralay'ı içeri almadı. Çelengi ile beraber yaklaşık 300 kilometre yürüyen Demiralay, konsolosluğun bulunduğu kompleksin girişine çelengini bırakmak zorunda kaldı. Demiralay Emperyalizmin yüzünü Filistinde savaş olarak gösterdiğini belirterek, saldırılar karşısında sessiz kalan Birleşmiş Milletleri kınadı.

İsrail'i protesto etmek için Eskişehir'den yola çıkarak İstanbul'a yürüyen evli ve 2 çocuk babası inşaat işçisi 42 yaşındaki Rıza Demiralay'ın yolculuğu Levent'te son buldu. Amacına ulaşabilmek için 8 gündür yolları arşınlayan Demiralay, tam da konsolosluğa geldiği sırada polis engeliyle karşılaştı. Konsolosluğun bulunduğu binanın etrafını bariyerlerle çeviren polis ekipleri Demiralay'ın içeri girmesine izin vermedi.

Bariyerlerden dışarı çıkartılan Demiralay, konsolosluğun bulunduğu iş merkezinin girişine çelengini bırakmak zorunda kaldı. Kendisini destekleyen hiçbir kurum ve siyasi bir oluşumun bulunmadığını ve eyleminin bireysel olduğuna dikkat çeken Demiralay, 8 gündür yollarda olduğunu söyledi. İsrail saldırılarını protesto etmek ve katliama dikkat çekmek için bu yola çıktığını kaydeden Demiralay, "Onca yol yürüdüm, ama içeri alınmadım. Ben bu ülkenin bir vatandaşı değil miyim? Ben vergisini veren bir insanım. Ben bugün bu çelengi buraya koyabilmeliydim. " dedi.

Emperyalizmin yüzünü bu kez Filistin'de savaş olarak gösterdiğini belirten Demiralay şöyle konuştu: "Orada insanlar öldürülüyor. Onursuz bir savaş var. Saldırılar karşısında sessiz kalan başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm uluslararası kuruluşları kınıyorum. " Eylemine Cumartesi günü Taksim'de devam edeceğini ve burada bir basın açıklaması yapacağını hatırlan Demiralay,"Televizyonlara sesleniyorum. Ne olur beni canlı yayına çıkartın. Kendimi ifade edeyim." şeklinde konuştu.

Polis ekiplerinin de takip ettiği Demiralay açıklamasının ardından olay yerinden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*