Eşkıya, mahalle kabadayısı oldu

Eşkıya, mahalle kabadayısı oldu.7254
  • Giriş : 20.06.2007 / 23:25:00

Yavuz Turgul'un yazıp Ömer Vargı'nın yöneteceği "Kabadayı"da başlarını Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu'nun çektiği iki ayrı kabadayı grubunun kapışmasını seyredeceğiz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yavuz Turgul'la Şener Şen'in en sık karşılaştığı soru, "Turgul ve Şen hiç ayrılmaz mı?" idi. İkili bu soruya hep gülümseyerek "Artık ayrı çalışmak istiyoruz; ama olmuyor." diye cevaplardı. Çekimleri bugün başlayacak olan "Kabadayı" yönetmen Yavuz Turgul-oyuncu Şener Şen ikiliğini de kırdı. Gerçi senaryo yine Yavuz Turgul'a ait. Yönetmen Ömer Vargı'dan Şener Şen'e, Ruhi Sarı'dan Kenan İmirzalıoğlu'na dek herkesin projeye gönülden katılmasında da bunun etkisi var zaten.

Dün Sürmeli Otel'de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtılan "Kabadayı"nın başrolünde Şener Şen var. Ali Osman adlı eski bir kabadayıyı canlandıran Şen, âlemlerden elini eteğini çekmiş. Ancak delice âşık olduğu kadına, Afet'ine (Selma Kutlu) yıllar sonra rastlayıp bir de Murat adlı bir oğlu (İsmail Hacıoğlu) olduğunu öğrenince bütün dünyası değişir. Zira mafya babası Devran (Kenan İmirzalıoğlu) Murat'ın sevgilisi Karaca'ya (Aslı Tandoğan) âşıktır ve onu Murat'ın elinden almak için her şeyi yapmaya hazırdır. Tabii Ali Osman'a düşen de oğlunun ve sevgilisinin saadeti için elinden geleni yapmaktır. Bunu nasıl yaptığını ise film, aralıkta vizyona girince göreceğiz.

Filmin çekimleri İstanbul'un otuz ayrı mekânında gerçekleştirilecek. Halkalı'dan Beykoz'a uzanan bir alandan söz ediliyor. Ama illa ki senaryo! Oyuncuların hepsi sözbirliği etmiş gibi "Senaryoyu okuyunca bayıldım." diyor. Şener Şen "Bütün Yavuz Turgul özelliklerini taşıyan bir senaryo." diye konuşuyor. Açıklaması ise Ruhi Sarı'dan: "Bazı senaryolar vardır; bir kısmını çekip çıkarsanız hiçbir şey fark etmez. Böyle senaryoda iş yoktur. Ama bu öyle bir senaryo ki bir cümlesini çıkarsan yapı bozulur. Bu, senaryonun sağlamlığıdır. Hiçbir diyalog boş değil. Çok güzel bir film seyredeceksiniz." Yavuz Turgul'un meşhur "Eşkıya"sını hatırlatan konusu içinse "Başta ben de öyle zannettim. Ama hiç alakası yok." diye bir ipucu da veriyor.

Eski ve yeni kuşak bir arada

Hikâyesiyle iki farklı dönemin (devranın!) 'yiğit' figürlerini bir araya getiren "Kabadayı" oyuncuları itibarıyla da aynı şeyi yapıyor. Şener Şen'in başını çektiği eskiler grubunda Rana Cabbar, Süleyman Turan, Ferdi Akarnur, Dursun Ali Sarıoğlu, Ayberk Atilla gibi isimler var. Kenan İmirzalıoğlu'nun yanında ise Ruhi Sarı duruyor. Genç oyuncular "Şener Şen'le ve ustalarla çalışma fırsatı bulduğumuz için çok heyecanlıyız. Onlardan öğreneceğimiz çok şey var." derken eski kuşak da genç oyuncuların performanslarına övgüler yağdırıyor. Böyle bir ekip içinde Ömer Vargı da "Kolaysa siz yönetin bu isimleri. Heyecandan bacaklarım titriyor." diye konuşuyor. Yavuz Turgul'un senaryosunu çekme hikâyesini ise şöyle anlatıyor: "Yavuz'la eski ve iyi dostuz. Çok önceden bana bu konuyu anlatmıştı. Ben de çok sevdim. 'Çekeceksen sana yazayım' dedi. Dolayısıyla Yavuz'un kendisi için yazıp benim çekeceğim bir film olmanın ötesinde bana yazılmış bir senaryo. İnşallah çekmeyi becerirsem çok iyi bir film olacak."

"Şiddet perdede değil, toplumda"

Filmin ismi Kabadayı, Şener Şen'in karşısındaki isim Kenan İmirzalıoğlu da hep sert rollerin adamı olarak karşımıza çıkınca filmin 'şiddet'le ilişkisi de soruldu yönetmene. Ömer Vargı, "Filmde çok fazla şiddet yok." dedikten sonra şunları söyledi: "Toplumda şiddet, dizide veya filmde şiddet olduğu için olmaz. Toplumda şiddet varsa ekranda veya perdede şiddet olur. Yapımcıları veya yayıncıları suçlamak yerine her birimiz dönüp kendimize bakmalıyız. Bu film için konuşacak olursak Kabadayı'nın, çağrışımların aksine, şiddeti özendiren bir tarafı yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious