Eşlerin tartışması hastalıklara neden oluyor

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

İstenmeyen kırıcı sözlerin sarfedildiği ve ortamı geren karı-koca tartışmaları, atardamarları sertleştirdiği için kalp sağlığına da büyük zarar veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Psikosomatik Topluluğu'na sunulan araştırma sonuçlarına göre, kadınlardaki atardamar rahatsızlıkları çatışmacı bir tavır sergilemesinden, kocadaki atardamar rahatsızlığı ise aşırı kontrolcü yaklaşımından kaynaklanıyor.

Eşlerden birinin en az 60 yaşında olduğu 150 çift üzerinde yapılan araştırmaya katılanların hiçbirinde araştırma öncesinde kalp-damar hastalıklarının bulunmadığı belirtildi.

Araştırma sürecinde her bir eşe para, çocuk, tatil ya da ev işleri gibi bazı konularda tartışmaları istendi. Eşlerin tartışmaya varan konuşmaları, video yardımıyla psikolog ve psikoloji öğrencileri tarafından da takip edildi.

Eşlerin biribirlerine yaptıkları yorumları analiz eden bilimadamları, tartışma sırasında düşmanca ifadeler kullanan kadınlarda kireçlenmenin daha fazla olduğu sonucuna vardı. Egemen ya da kontrolcü bir yaklaşım benimseyen erkeklerde de atardamarların sertleşmesinin diğer erkeklere oranla daha ihtimal dahilinde olduğu kaydedildi.

Araştırmayı yöneten Profesör Tim Smith, ilişkilerde anlaşmazlıkların kaçınılmaz olduğunu ancak tartışmalar sırasında konuşma biçiminin sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak için bir fırsat verdiğini" belirtti. Smith, kalp rahatsızlıklarının önlenmesi için artık "ilişkinize dikkat edin" tavsiyesini vereceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious