Esnaf, bugün Lübnan için çalışıyor

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Esnaf günlük gelirini Filistin ve Lübnan'a bağışlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Savaş bölgesine yardım ulaştıran kuruluşlardan İnsani Yardım Vakfı (İHH)'nın Türkiye genelinde başlattığı kampanyaya katılan işyerleri günlük gelirlerini Filistin ve Lübnan'a bağışlayacak.
Üsküdar'da bulunan Yöre Alış Veriş Merkezi önünde bir basın açıklaması ile Lübnan'a yardım kampanyasını duyuran İHH Başkanı Bülent Yıldırım, ''Yöre Alış Veriş Merkezi, başlattığımız kampanyayla ilgili olarak 4 günlük cirosunu ki bu da 100 bin YTL yapıyor, Lübnan'da sarılması gereken yaralara gönderiyor'' dedi. İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırılarının ardından birçok kişinin hayatını kaybettiğini ve binlerce kişinin yaralandığını hatırlatan Yıldırım, bu saldırılarda bir milyona yakın Lübnanlının da evlerini terk etmek zorunda kaldığını kaydetti.

Yıldırım, yaşanan saldırıların ardından Filistin ve Lübnan'da insanların büyük sıkıntılarla karşı karşıya bulunduğunu söyledi. İHH olarak dünyada afet ve savaş bölgelerine zor şartlarda, Türk halkının yardımlarını ulaştırdıklarını belirten Yıldırım "İsrail vahşetinin 3. gününde Lübnan'a yardımlarını ulaştıran İHH yine Türk halkının bölgedeki gururu oldu. İsrail'in Filistin ve Lübnan 'a yönelik saldırılarının hemen ardından bütün Türkiye'den İHH' ya büyük yardımlar gönderildi. Ancak, İsrail bombalarıyla Lübnan'ın güney bölgesi başta olmak üzere bütün ülke yerle bir olmuş durumda. Bir milyon civarında insan evlerini terk etti ve göç devam ediyor. Pek çok kişi okullarda veya büyük kamu binalarında barınıyor. Ayrıca, ciddi gıda ve tıbbi malzemeye de ihtiyaç var. Önümüz kış ve Ramazan olduğunu düşünürsek, Lübnan halkının daha çok yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Onun için Türk halkının yardım seferberliğini devam ettirmesini istiyoruz." dedi.

İHH başkanı Yıldırım, daha önce Konya, Adana, Ankara ve İzmir ile başlayan ''her ilden bir tır yardım'' çağrılarına önümüzdeki günlerde, Samsun, Diyarbakır, Gaziantep, Karadeniz-Ereğli, İzmit, Malatya, Bursa Orhangazi, Bursa-İnegöl, Elazığ, Manisa, Kayseri, Kırıkkale, Ankara, Kahraman Maraş ve Sivas gibi bir çok ilden kampanyalarına destek verileceğini kaydetti.

Kampanya, Üsküdar Yörem Marketler Zincirinden başlatıldı. Üsküdar merkezde iki şubesi olan Yörem Marketin yetkilileri 4 günlük gelirlerini yardıma muhtaç bölgeye bağışlayacaklarını açıkladı. Marketin bir günlük gelirinin 25 bin YTL olduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious