Esnaf CHP'li adayı YSK'ya şikayet etti

Esnaf CHP'li adayı YSK'ya şikayet etti .11548
  • Giriş : 02.07.2007 / 13:05:00

CHP'nin Çorum 1. sıra adayı olan Derviş Günday'ın milletvekili seçilebilmek için TESK'in internet sitesini kullanması şikâyet konusu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu Başkanı Özcan Saraçoğlu, Günday'ın adaylık yarışında ilgili propaganda yasaklarına uymadığı iddiasıyla Yüksek seçim Kurulu'na (YSK) başvurdu.

TESK ve TŞOF Başkanı Derviş Günday'ın seçim çalışmalarına esnaf tepkili. Çalışmalarını, başkanlığını yaptığı kurumların desteğiyle sürdüren Günday'ın TESK ve TŞOF sitelerini 'sanal platform' olarak kullanmasına yönelik YSK'ya şikâyet başvurusu yapıldı. Özcan Saraçoğlu, başvurusunda, TESK'in Anayasa'nın 135. maddesine göre bir kamu kurumu olduğunu belirtirken, bu kurumun siyasi seçimlerde milletvekili adayı olan bir ismin propagandasını yapamayacağını öne sürdü. Şikâyet dilekçesinde söz konusu sitenin ana sayfasında yer alan yayınlarda Günday'ın propagandasının yapıldığı ileri sürüldü. Dilekçede ayrıca, Günday'ın meslek kuruluşlarına gönderdiği 42 sayfalık propaganda amaçlı dergide (seçim yasaklarına aykırı olarak) Günday'ın Anıtkabir önünde Türk bayrağıyla ve yine Tandoğan'daki Cumhuriyet Mitingi'nde Türk bayraklarıyla fotoğraflarının yer aldığı belirtildi. Dilekçede, "Günday'ın 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılacak olan genel seçimle ilgili propaganda yasağına uymadığı iddiam hususunda gereğini arz ederim." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious